Avustralya vize ve göçmenlik konuları ile ilgili tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz, aklınıza takılanları sorabileceğiniz Bir Çift Kanguru –   Avustralya Forum sayfası.

Bildirimler
Tümünü temizle

Başvuru hakkında birtakım sorular

cagrierkek
(@cagrierkek)
New Member

Herkese merhaba, uzun bir harekete geçme safhasının ardından Subclass 476’ya başvuruyorum 🤗 Henüz bir danışman ile görüşmedim, kendi başıma uğraşıyorum. İleride profesyonel yardım alabilirim ancak önce size danışmak istedim. Aklıma takılan birtakım sorular var, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 1. (3/21) “It is strongly recommended that the passport be valid for at least six months” denmiş. Benim pasaportumun süresi Haziran 2021’de doluyor yani ben başvurumu yaptığımda süresinin dolmasına 6 aydan biraz fazla kalmış olacak. Ancak vizenin sonuçlanması çok daha uzun sürüyor, vize sonuçlandığında muhtemelen süresi dolmuş olacak. Sonradan kayıtlı pasaport değiştirilebiliyor mu, ne yapmam gerek sizce?
 2. (3/21) Other identity documents başlığında “Does this applicant have other identity documents? Yes/No” diyor. Başta yok diyip geçtim ancak var dersek doğum belgesi, sürücü belgesi gibi şeyler girebiliyoruz. Evet mi demeliyim burada?
 3. (7/21) Non-accompanying members of the family unit başlığında “Does the applicant have any members of their family unit that will not be included in this application? Yes/No” diyor. Annem ve babam aile sayılmaz diye düşünü yok dedim. Yoksa var deyip yazmalı mıydım?
 4. (9/21) Contact telephone numbers başlığında ev ve iş telefonu girmedim çünkü yok. Bir sıkıntı da çıkarmadı.
 5. (9/21) Intended state of residence in Australia bölümünde New South Wales seçtim ancak Victoria da olabilir, kesin kararımı vermedim henüz. Burada belirttiğimiz yerin bir önemi var mı?
 6. (11/21) Adress History bölümünde E-Devlet’ten bakarak tüm ikametgah adreslerini girdim. İlk adresimi “Give details of all residential addresses for all applicants for the past 10 years since turning 16 years of age” dediği için o tarihten başlattım.
 7. (12/21) Travel Histoy bölümünde yurtdışı seyahatlerimi girdim ancak bir seyahatimin tarihlerini hatırlamadığımdan dolayı yaklaşık bir tarih girdim. Çok önemli mi?
 8. (18/21) English test details bölümünde Language ability kısmında Vocational işaretledim. Benim PTE Academic sonucumda Speaking’im 50 altında yalnızca. Başvuru şartlarının aksine tüm bölümlerden +50 istiyor anladığım kadarıyla.*
 9. (19/21) Health declarations bölümünde tüm sorulara yok dedim 😅 “Does any applicant intend to be in a classroom situation for more than 3 months (eg. as either a student, teacher, lecturer or observer)?” Planım yok ama ingilizce veya mesleki eğitim almak isteyebilirim oradayken. Evet mi deseydim garantiye alıp?
 10. (20/21) Character Declarations bölümde de her şeye yok dedim. Gözümden kaçan düşürücü bir soru yoktur umarım 😁
CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/12/2020 3:20 pm
Konu Etiketleri
Birciftkanguru
(@admin)
Üye Admin

Merhaba @cagrierkek, hatırladığım kadarıyla bir kaç sorunuza cevap vereyim 🙂

 • 3/21 Vize başvurusunda herhangi bir değişiklik olduğunda sistemde bulunan bildiri formunu doldurarak değişikliği bildirebiliyorsunuz. Varolan pasaportunuz ile başvurup yenilediğinizde yeni pasaport numaranızı ve neden yenilediğinizi sorunsuzca bildirebilirsiniz.
 • 3/21 Bence ne kadar çok belge eklerseniz o kadar iyi olur. Sonuçta ekledikleriniz resmi belgeler ve memurun karar vermesini kolaylaştıracak, güveni arttıracak şeyler.
 • 7/21 – Sanırım biz bu soruya ebeveynleri eklemiştik ama bildiğim kadarıyla family members olarak partneriniz ve varsa çocuklarınız kastediliyor.
 • 9/21 – Cep telefonunuz varsa sorun olmaz. Artık kimse ev / iş telefonu kullanıp bildirmiyordur sanırım 🙂 State için ise bu soruyu cevaplamış mıydık hatırlamıyorum ama başvuru sonuna not düşebilirsiniz henüz karar vermediğinize dair.
CevapAlıntı
Gönderildi : 08/01/2021 8:35 am
cagrierkek
(@cagrierkek)
New Member

Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak 3 gün evvel başvurumu tamamladım 😀 Şöyle bir durum oldu anlatayım, başkasına yardımı olur belki.

Başvurumu tamamladığımda karşıma Applicants (Başvuranlar) diye bir liste çıktı. Burada benim haricimde annem ve babamın adını görünce yıkıldım. Kesin bir hata yaptım dedim, nitekim öyle olmuş. “Non-accompanying members of the family unit” kısmına sonradan karar değiştirip annem ve babamı da ekledim, bilgilerini detaylıca girdim. Ama biological parents diye de seçtim. Madem ailem sayılmıyor annem babam, neden böyle bir seçenek koyuyorsun ki? Ayrıca adı üstünde başvuruma dahil olmayan aile üyesi, fazladan bilgi verdiysem ne olur yani sanki! Eğer onlar da başvuran ise neden fazladan vize ücreti istemedin benden?

Neyse sistemden “Notification of incorrect answer(s)” bölümünden yazdım, hata yapmışım, annem ve babam vizeme dahil değil, lütfen dikkate alın diye. Elçiliğe de yazdım, sistemden yazdıysanız vizeniz değerlendirilirken memur dikkate alır dedi. İnşallah öyle olur. Başta çok moralim bozuldu ama yapacak bir şey yok. Hatasız bir başvuru yapmak istedim olmadı 😑 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/01/2021 12:21 pm
kaan
 kaan
(@kaan)
Active Member

@cagrierkek ben de o konuya bi açıklık getireyim. Youtube’da araştırmıştım ve genelde herkes bu şekilde anlatmıştı; doğru olan, anne ve babanızı Non-accompanying members of the family unit kısmına değil, Other family members kısmına eklemek. Zaten bu şekilde yapınca da immi accountta anne ve babam gözükmüyor sadece ben varım. Non-accompanying members of the family unit kısmı, evli olan ama eşini ve varsa çocuklarını götürmeyecekse onları eklemek içinmiş. Ama anne babanızı da bu kısma eklemenin bir sorun yaratacağını sanmıyorum onu anlarlar vizeyi değerlendirenler zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/01/2021 3:52 pm
cagrierkek
(@cagrierkek)
New Member

@kaan inşallah sıkıntı olmaz, teşekkür ederim 👍🏻

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/01/2021 4:52 pm
afatarar
(@afatarar)
New Member

Other family members sekmesini bulamadım, direk belge yükleme kısmına geçti. Accompanying ve non-accompanying kısmından sonra bekliyordum ama karşıma çıkmadı. 21 sekmeyi de tamamladım bu arada

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2021 6:10 pm
afatarar
(@afatarar)
New Member

Form 80 ile ilgili bir değişiklik mi oldu ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2021 7:26 pm
afatarar
(@afatarar)
New Member

Belge isteklerinde bir değişiklik mi var, yoksa ben mi yanlış yeri doldurmuşum ? Eke bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2021 7:56 pm
Paylaş:

avustralya forum
sydney-jacaranda
%d blogcu bunu beğendi: