Ricardoes Tomatoes & Strawberries, NSW

Sydney’den kendi arabamızla çıktığımız bu gezi 6 günü Brisbane’a kadar kuzeye gidiş, 5 günü ise geri dönüş olmak üzere 11 gün sürdü. Gidiş ve gelişte farklı noktalara uğramaya çalışsak da Byron Bay gibi çok sevdiğimiz yerleri iki seferde de araya sıkıştırdık 🙂 Yolculuk boyu hem Airbnb hem Booking üzerinden büyük şehirlerde de, yakınlarındaki küçük kasabalarda da konakladığımız oldu.

Ana durak noktalarımız: Sydney – Newcastle – Bonny Hills / Port Macquarie – Coffs Harbour – Ballina / Byron Bay – Brisbane | Gold Coast – Yamba – Forster – Sydney

Bogey Hole, NSW
Bogey Hole, NSW

Bence Avustralya’da yaşamanın en güzel taraflarından birisi kesinlikle en az iki hafta süren zorunlu Noel tatilleri. Evet, yanlış duymadınız: zorunlu. Şirketlerin hepsi değil ama önemli bir çoğunluğu bu sürede kapanışa geçiyor ve 2 ya da 3 hafta boyunca herkesin yıllık izin alması bekleniyor. Yaza denk geldiği için ben bunu gezi planlarken süper bulsam da bazı Avustralyalılar bu zorunlu izin kullanımından oldukça rahatsız, ama şimdi konumuz bu değil 🙂

*Eğer neden bu rahatsızlık diye merak ederseniz konuyla ilgili şöyle bir haber buldum 2017’den: 5.3 million Aussies will be forced to take annual leave this Christmas. Are you one of them?

Avustralya’daki ilk noel tatilimiz biraz hayat ve vize koşturmacası ile geçmişti. O zamanlar henüz şehirde de çok yeni olduğumuz için Sydney’i, plajları, müzeleri gezip tanıyalım diye düşünmüştük. Geçtiğimiz yıl ise vaktimiz varken Sydney’den Brisbane’a kadar sahilden yavaş yavaş gezdiğimiz 11 günlük bir road trip planladık. Bu şu ana kadar Avustralya’da çıktığımız en uzun ama en keyif aldığımız gezi oldu. Darısı en azından ülke içinde eyalet sınırları açılırsa bu yılın başına!

Gezinin kendisi zaten uzun; üzerine ben de dönüp bakınca ayrıntılı hatırlamak istediğim için bir kaç yazı sürecek diye tahmin ediyorum. Bu yazıda Sydney’den çıkıp plajları gezdiğimiz, tarihi öneme sahip yerlere, deniz fenerlerine uğradığımız, dalından çilek toplayıp yediğimiz, yağmur ormanında yürüdüğümüz ve Coffs Harbour’a vardığımız ilk üç günü okuyabilirsiniz 🙂 

1. Gün | Sydney - Newcastle

Direkt Sürüş Süresi: 2 saat

Rota Süresi: 3 saat 20 dakika

İlk geceyi geçireceğimiz yer Sydney’in kuzeyinde yer alan, NSW eyaletinin ikinci büyük şehri Newcastle. Aslında direkt giderseniz şehir merkezleri arasında sadece 2 saatlik bir mesafe var. Biz de bu yüzden acele etmeden, eyaletin ünlü plajlarının keyfini çıkararak ve sık sık mola vererek gezmek istiyoruz.

Gezi 1. Gün: Sydney to Newcastle
Gezi 1. Gün: Sydney to Newcastle

Woy Woy

Yola çıktıktan sonra kahve molası için Woy Woy isimli kasabaya uğruyoruz. İsmi Aborijin dilinde Büyük Lagün anlamına gelen bu küçük tatil kasabası tam olarak yol üzerinde kalmasa da gezi başlangıcı kahve molası vermek için ideal. Eğer bizim gibi manzara noktası sevenlerdenseniz, Pacific Highway’den Woy Woy yoluna sapınca Staples Lookout oldukça güzel.

Woy Woy Memorial Park, NSW
Woy Woy Memorial Park, NSW

Sokaklar oldukça sakin gözüktüğü için arabayı Woy Woy Memorial Park yakınına parkediyoruz. Bu anıt park savaşlarda kaybedilen Avustralya askerlerine adanmış. Etrafta ise ördekler yüzüyor, martılar uçuyor, oldukça sakin bir su kenarı parkı diyebiliriz. Biraz ileride yemek için ünlü Fisherman’s Wharf var, kafe bulmak içinse ana caddesine doğru biraz yürümek gerekiyor.

Not: Fotoğraftaki sevimli kafe son gittiğimizde Thai restaurantı olmuştu 🙂

Staples Lookout, NSW
Staples Lookout, NSW
Woy Woy Memorial Park, NSW
Woy Woy Memorial Park, NSW
Woy Woy, NSW
Woy Woy, NSW

Terrigal Beach

Central Coast’da birbirine oldukça yakın üç ünlü plaj var: Macmasters Beach, Avoca Beach ve bizim seçtiğimiz Terrigal Beach. Plajların hepsi açık okyanus kıyısı olduğu için oldukça dalgalı – sörf plajları olarak geçiyorlar.

Terrigal Plajında cankurtaranlar yıl boyu görev yapıyor, kumsalı çok güzel, sevenleri için bir de rock pool var. Bölge nispeten büyük olduğu için öğle yemeği için yerel kafelerden fast food zincirlerine seçenek de çok.

Terrigal Beach, NSW
Terrigal Beach, NSW
Terrigal Beach, NSW
Terrigal Beach, NSW

Plajın güney kısmı Terrigal Haven diye geçiyor, daha kapalı ve dalgasız bir alan. Burası yüzme, snorkelling, scuba diving için daha elverişli. Hemen arkasında ise ücretsiz otopark, piknik yapabileceğiniz bir park ve elektrikli barbeküler var. Özellikle yazın erkenden yer kapıp beach day yapmak için ideal 🙂

Toowoon Bay Beach

Toowoon Bay, NSW
Toowoon Bay, NSW
Toowoon Bay Beach, NSW

Toowoon Bay Beach daha önceki yol gezilerimizde uğradığımız ve çok sevdiğimiz The Entrance kasabasının okyanus tarafında kalıyor. Diğer plajlar gibi Toowoon Bay de kumsalı güzel, açık okyanus kıyısı oldukça dalgalı bir sörf plajı.

Açık otoparkı ve yine elektrikli barbeküler içeren Swadling Parkı hemen arkasında olsa da arada bir yükseklik farkı var. Yürüyerek plaja inebiliyorsunuz, ya da o sırada plaj ilginizi çekmediyse bizim gibi Toowoon Bay Surf Life Saving Club’dan çayınızı kahvenizi alıp merdivenlerden kayalık kısma inebiliyorsunuz.

Eğer daha önce uğramadıysanız hazır yakındayken The Entrance’a kesin uğrayın! Şanslıysanız pelikan besleme etkinliğini de yakalarsınız 🙂 Ayrıntılı bilgi aşağıdaki gezi yazısında var  ↓

Caves Beach

Caves Beach, NSW
Caves Beach, NSW

Akşam olurken son bir plaj molası daha vermek istiyoruz ve sırada bu gezide en sevdiğim plaj olarak seçtiğim, bölgedeki en güzel kumlara sahip olduğunu iddia ettiğim Caves Beach var. ♥

Caves Beach, Newcastle’a gelmeden hemen önce, Lake Macquarie bölgesinde yer alıyor. Güney kısmında Stuart Chalmers park var, burada da adını aldığı ilginç kayalık bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Newcastle

İlk gün hedefimize vardık!

Kalmak için seçtiğimiz yer oldukça merkezi bir hotel. Burada hotel denince akla altında bar, üstünde birkaç odası olan yerler geliyor, sanırım oldukça Avustralya’ya özgü bir konaklama şekli. Bu arada barların ismi de X hotel, Y hotel şeklinde geçiyor. Eğer güzel yorum almış bir yer bulursanız hem merkezi hem de nispeten ucuz oluyorlar.

Akşamüzeri hem biraz etrafta dolaşmak hem de yemek yiyecek bir yer bulmak için otelden çıktık. Kaldığımız yer Honeysuckle bölgesindeydi, ara sokaklardan sahile indik ve oldukça puslu ve serin havada yürümeye başladık. Honeysuckle Hotel yakınında kendi de dahil olmak üzere yanyana yemek yiyecek mekanlara denk geldik ve kokteylleriyle ünlü olduğunu öğrendiğimiz MoneyPenny’de karar kıldık. Oldukça beğendiğimiz yemek sonrası hava hala serin olunca otele dönmeden sahilde ve şehrin sokaklarında biraz daha yürüyüş yapmaya karar verdik.

2. Gün: Newcastle - Bonny HILLS

Direkt Sürüş Süresi: 2 saat 35 dk.

Rota Süresi: 3 saat 50 dk.

İkinci gün kalacağımız yer iki buçuk saat uzaklıktaki Bonny Hills’te bir Airbnb. Aslında ilk tercihimiz Port Macquarie olsa da Bonny Hills’de daha ucuza daha güzel bir ev bulunca orada kalmaya karar verdik.

Kahvaltımızı hemen köşe başındaki Welsh Blacks‘de yapıyoruz; günün ilk kısmını Newcastle’da görmek istediğimiz yerlere ayırdık. Öğle yemeği için yoldan biraz sapacak olsak da Nelson Bay’i seçtik ve arada Kew’e uğrayarak akşamüzeri konaklayacağımız yere vardık.

Gezi 2. Gün: Newcastle to Bonny Hills
Gezi 2. Gün: Newcastle to Bonny Hills

Newcastle Memorial Walk

Newcastle, NSW
Newcastle, NSW

İkinci güne de erkenden yakındaki bir kafede klasik Avustralya kahvaltısı yaparak başlıyoruz – ekmek üstü avokado 🙂

İlk hedefimiz ünlü ve oldukça anlamlı Newcastle Memorial Walk’ı yürümek. Burası Anzak askerlerinin 1915’de Gelibolu’ya çıkmalarının 100. Yılı anısına yapılmış 450 metrelik bir anıt – yürüyüş yolu.

Strzelecki Lookout kısmından başlayarak yolu yürüyoruz, yolun kenarındaki figürlerde 11 bin askerin isimleri yazılı. İlerledikçe Newcastle şehrini ve plajları da panaromik olarak görebiliyorsunuz. Aşırı rüzgardan biraz zorlansak da bizim için oldukça bilgilendirici ve keyifli bir yürüyüş oluyor.

Not: Eğer Mayıs – Kasım arasında geleceksiniz göç eden balinalar da buradan çok güzel gözüküyormuş.

Bogey Hole

Sırada hem görüntüsüyle ünlü hem de oldukça ilginç bir geçmişi olan bir rock pool var.

Hikayesi şöyle, 1819’da bölgenin kumandanı –Major James Morriset– şahsi kullanımı için mahkumlara kayaları yontturarak bu havuzu yaptırıyor. Bu yüzden ilk zamanlarda halk arasında Kumandanın Banyosu diye anılsa da zamanla Bogey Hole ismine dönülüyor, ki bu da Aborijin dilinde banyo yapmak anlamına geliyormuş. Bugün tarihi anlamı –Avustralya’nın yüzme amaçlı inşa edilen ilk havuzlarından olması– sebebiyle NSW eyalet kültür mirası listesinde ve koruma altında.

Bogey Hole, NSW
Bogey Hole, NSW

Orada olduğumuz gün oldukça rüzgarlı ve nispeten soğuktu. O gün bakmakla yetindik ama bu yaz kesin tekrar ziyarete gidiyoruz! 🙂

Nobbys Beach & Lighthouse

Nobbys Beach, Newcastle Nobbys Head bölgesinde yer alan, ünlü plajlarından biri. Klasik bir plaj olarak cankurtaranlar görev yapıyor, sörf için oldukça uygun, hemen yanında barbeküler olan yeşil bir parkı var. Ama bizim burada olma sebebimiz plajı değil ünlü deniz feneri ve duvarı.

Nobbys Beach & Lighthouse, Newcastle
Nobbys Beach & Lighthouse, Newcastle

Eğer haritada incelerseniz Nobbys Head diye anılan kısım Newcastle’ın liman girişinde bulunduğunu ve girişi kontrol ettiğini görebilirsiniz. Deniz feneri de 1854’de gemileri yönlendirmek için kullanıma açılmış ve 150 yıldır hala işler durumda. İkinci dünya savaşı sırasında da konumu sebebiyle savunmada önemli rol oynamış.

Fener her pazar sabah 10 – akşam 4 arası ziyarete açık, giriş ücretsiz. Plaj yakınında açık otopark bulunuyor, sonrasında 800 metrelik bir yol yürümeniz gerekiyor. Eğer Newcastle’i ziyaret ediyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir nokta.

Nelson Bay

Günün ikinci yarısını geçirmek üzere Newcastle’ı geride bırakıyoruz ve Nelson Bay’e doğru yola çıkıyoruz. Nelson Bay’i ne kadar sevdiğimden bu yazıda bahsetmiştim 🙂

Öğle yemeği için direkt geçen seferden aşina olduğumuz marina bölgesine gidiyoruz. Pek çok seçenek içinden sahile oldukça yakın olan Blueys Restaurantı denemeye karar veriyoruz – fish tacoları çok güzel! Üzerine sahilde uzun bir yürüyüş yapıp tekrar yola koyuluyoruz.

Kew - The Big Axe

İşte cazibe noktası böyle olur! Avustralya’nın inanılmaz dev cazibe noktalar serisinin bir üyesi: Dev Balta 🙂

Australia’s Big Things neden ve nasıl yapımına karar verildiği ile ilgili pek bilgi bulamadığım, ama Avustralya’nın hemen her bölgesinde yapılmış yaklaşık 150 dev heykelden oluşan bir seri. Biz de bu gezi sırasında birkaç tanesi ile karşılaştık, fotoğraflarını paylaşacağım.

The Big Axe, Kew NSW
The Big Axe, Kew NSW

Kew, Port Macquarie’nin güneyinde yer alan küçük bir kasaba. Yol üzerine mola vermek isterseniz Kew Turizm Danışma Bürosu oldukça uygun; hem çay-kahve almak için küçük bir kafesi var hem de bölgede gezebileceğiniz yerlerle ilgili bir sürü broşür bulabiliyorsunuz. Tabii bir de 1979’da yapılmış dev balta fotoğraflarınız için sizi burada bekliyor 🙂

Bonny Hills

Bonny Hills, Port Macquarie’nin yaklaşık 20 kilometre güneyinde oldukça küçük bir sahil kasabası. İkinci gece kalacağımız Airbnb burada olduğu için akşamımızı muhtemelen bir daha yolumuzun düşmeyeceği bu bölgeyi tanıyarak geçirmeye karar veriyoruz.

Ev sahibimiz bölge için elle çizdiği ve notlar aldığı bir harita bırakmış. Biz de bu haritayı kullanarak bir yürüyüşe çıkıyoruz ama etrafta bir lookout, küçük bir plaj ve müstakil evler hariç pek bir şey olduğu söylenemez. Hatta beklediğimizden çok çok daha sessiz -ki bunu biraz da korkutucu bulup yemek yiyecek yer aramaya başlıyoruz. Tabii ki saat dördü geçtiği için açık hiçbir yer yok. Bulabildiğimiz tek yer aslında bir benzinlik olan ama bir kısmında da burger & patates kızartması gibi basit take-away şeyler de yapan bir fuel – liqueur – burger shop 🙂 Tabii hiç yoktan iyidir diyip mutlu bir şekilde akşam yemeğimizi yiyor, dev porsiyondan kalan patatesleri yanımıza alıyor, kalacağımız eve dönüyoruz.

Bonny Hills, NSW
Bonny Hills, NSW
Bonny Hills, NSW
Bonny Hills, NSW

3. Gün | Port MACQUARIE - Coffs Harbour

Direkt Sürüş Süresi: 1 saat 45 dk.

Rota Süresi: 3 saat 40 dk.

Port Macquarie’den yola çıkıp Coffs Harbour’a varmayı planladığımız üçüncü gün kesinlikle gezi boyunca en favori günlerimden biri oldu. Hem ilk defa Port Macquarie’nin kuzeyini görme fırsatımız oldu hem de çok keyifli yerlere uğradık.

Gezi 3. Gün: Port Macquarie to Coffs Harbour
Gezi 3. Gün: Port Macquarie to Coffs Harbour

Port Macquarie - Salty Crew

Bonny Hills – Port Macquarie arası sadece 25 dakika olduğu için kahvaltıyı Port Macquarie’de yapmak üzere yola çıkıyoruz. Seçtiğimiz yer bir önceki geziden tanıdık bir mekan: Salty Crew Kiosk 🙂 

Town Beach kıyısında bulunan ve Ekim ayındaki long weekend gezisinde keşfettiğimiz bu tatlı kafe bizi yine yanıltmıyor. Kahvelerimizi içerken hava kapalı ve rüzgarlı olsa da yüzenleri, sörf yapanları, yürüyenleri izliyoruz ve acele etmeden anın tadını çıkartıyoruz. 

Gezi, Salty Crew, Port Macquarie

Tacking Point Lighthouse

Tacking Point Lighthouse, Port Macquarie
Tacking Point Lighthouse, Port Macquarie

Sırada yine bir manzara noktası – deniz feneri var: 1879 yılında inşa edilmiş Tacking Point Lighthouse.

Avustralya’nın en eski 13. deniz feneri yüksek kayalık bir bölgenin üzerinde bulunuyor, bu yüzden kendisi sadece 8 metre yüksekliğinde. Yine bulunduğu yükseklikten dolayı Port Macquarie’yi tepeden gören manzarası oldukça güzel, mevsiminde gelirseniz balina izlemek için de popüler bir noktaymış.

Sea Acres Rainforest Centre

Gezi boyunca en sevdiğimiz noktalardan birinde sıra: Sea Acres Rainforest Centre.

Sea Acres National Park, Port Macquarie’de okyanus kenarında bulunan büyük bir yağmur ormanı doğal parkı. Kenarında bir de plajı olan bu orman, Avustralya’nın doğu kıyısında bulunan en büyük yağmur ormanlarından biri olarak geçiyor. Bölgede zamanında yaşayan Aborijinlerin -Biripai people– tarihi kalıntıları da var. Sahil kısmını kendiniz gezebiliyorsunuz, ancak yağmur ormanını keşfetmek için Sea Acres Rainforest Center‘dan başlamak gerekiyor.

Sea Acres Rainforest Center’a girişte bir şeyler yiyebileceğiniz Rainforest Cafe, hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir dükkan ve zaman zaman sergiler olan odalar bulunuyor. Her gün sabah 9 akşam 4:30 arası ziyarete açık ve otopark sıkıntısı yok. Burada kişi başı $9 ödeyerek yağmur ormanı yürüyüş yoluna giriş yapabiliyorsunuz.

Sea Acres Rainforest Centre, NSW

Gittiğimiz sabah hafif yağmur yağıyordu, serin bir hava vardı. Zaten doğayı ve yürüyüş yapmayı çok seven insanlar olduğumuz için içeride yaşadığımız deneyime bayıldık. Yağmur ormanını yerden zaman zaman 7 metreye kadar çıkan yüksekliğe kurulmuş 1.3 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş platformunda geziyorsunuz. Böylece yürürken hem zemini hem de ağaçlarda yaşayan kuşları ve diğer canlıları görebiliyorsunuz, onlar da sizden etkilenmiyor/ zarar görmüyor. Yol boyunca zamanında burada yaşammış Aborijinler ile ilgili, gördüğünüz bitkiler ve hayvanlar ile ilgili bilgi tabelaları var.

Eğer yolunuz düşerse mutlaka gelin, eğer uzaklardaysanız da güzel bir haber: buradan sanal bir gezi yapabilirsiniz! 🙂

Ricardoes Tomatoes & Strawberries

Ricardoes Tomatoes & Strawberries, NSW
Ricardoes Tomatoes & Strawberries, NSW

Gezideki favori noktalarımdan bir diğeri de yağmur ormanına oldukça yakın: Ricardoes Strawberries.

Ricardoes teknolojik seralarda çilek ve domates üretimi yapan bir çiftlik. Girişte sizi içinde kafe kısmı da olan bir dükkan karşılıyor. Burada hazır toplanmış meyve yanında yöresel üretim bal, reçel, çikolata gibi ürünleri satın alabiliyorsunuz. Bizim gelme amacımız ise daha farklı – dalından çilek toplamak. Böyle yerler Avustralya’da yaygın, u-pick / pick your own farms diye geçiyor.

Kasadan bir mini kova ve makas alıyoruz. Mini kovamıza yaklaşık 1 kg çilek sığıyormuş, istediğimiz kadar topladıktan sonra dönüp tarttıracak ve ödemesini yapacağız. Üç büyük çilek ve iki büyük domates serası var. Seçtiğimiz çilek seralarından birine yönelip sıra sıra gezerek en iyi çilekleri bulmaya çalışıyoruz! 🙂 Etrafta genç çiftler, yaşlı çiftler, çocuklu aileler var – özellikle çocuklar oldukça eğleniyor. Kovamız dolunca kasaya dönüp ödemesini yapıyoruz ve çileklerimizi bir poşete doldurup veriyorlar. Kasada boy boy da soslar dizilmiş, çilekler için birer tane de çikolata sos kapıyoruz!

Ricardoes Strawberries, NSW
Ricardoes Strawberries, NSW
Ricardoes Tomatoes & Strawberries, NSW
Ricardoes Tomatoes & Strawberries, NSW

Ricardoes haftanın her günü akşam beşe kadar açık. Meraklısına hafta içi sabah saat 11’de ücretsiz çiftlik turları yapıyorlar. Kafe kısmının ise her gün saat üçe kadar açık oldugunu not etmekte fayda var.

Tekrar uğramak üzere yola devam ediyoruz!

Crescent Head

Kuzeye doğru yola devam ederken mola vermek için bir manzara noktasında daha seçiyoruz: Crescent Head Lookout. Aslında Crescent Head hemen altında uzun ve ünlü bir sörf plajı uzanan küçük bir sahil kasabası. Tepe noktasında ise panaromik şekilde okyanusu ve etrafınızı görebildiğiniz yeşil bir alan var. Etraf bakımsız ama fotoğrafını çekmenin aklıma gelmediği manzarası güzel 🙂

Trial Bay Gaol

Trial Bay Gaol, NSW
Trial Bay Gaol, NSW

Trial Bay Gaol, South West Rock bölgesinde bulunan, çok güzel manzarası olan bir tepeye kurulmuş bir cezaevi. Bölge çok eskiden Dhanggatı Aborijinlerinin ülkesi olarak geçiyormuş, etrafta onları anlatan bilgi tabeleları var.

Trial Bay Gaol, NSW
Trial Bay Gaol, NSW

İnşaatı 13 yıl süren ve 1886’da biten bu hapishanenin yapılış hikayesi şöyle: güvenli bir sahil oluşturmak için Sydney – Brisbane arası bir breakwater yapılmasına karar veriliyor. Bu hattı yapacak olan mahkumların da bu orta noktada kalmasının ideal olduğu belirleniyor ve onlar için bir hapishane yaptırılıyor. Sonra çeşitli sorunlar sebebiyle bu proje sonuçlandırılamamış ve Trial Bay Gaol uzun bir süre hapishane olarak kullanılmış. Bugün ise kalıntılar bir müzeye dönüştürülmüş, içeride ise ziyaretçilere oldukça alışkın kangurular geziyor.

Müze giriş ücreti $11. Binaların çoğu oldukça iyi korunmuş, gezerken zamanında yaşanan hikayeleri de tabelelardan okursanız oldukça etkileyici oluyor. Bazı odalar sergiye dönüştürülmüş, örneğin birinde buradan bahseden gazete kupürlerini inceleyebiliyorsunuz.

Tepenin alt kısmında ise Trial Bay Gaol Kamp Alanı ve plajı bulunuyor. Vaktimiz kısıtlı olduğu için burayı dönüş yoluna bırakıyoruz.

Coffs Harbour

Coffs Harbour Jetty, NSW
Coffs Harbour Jetty, NSW
Coffs Harbour, NSW
Coffs Harbour, NSW

Üçüncü gün kalacağımız yere varıyoruz, Coffs Harbour.

Airbnb’ye yerleştikten sonra akşam yemeği için ev sahibinden aldığımız fikirle marinadaki balıkçılar kooperatifinin yolunu tutuyoruz. Fisherman’s Cooperative oldukça kalabalık, içeriden sipariş veriyorsunuz ve dışarıdaki masalardan birinde yer bulmaya çalışıyorsunuz. Sydney’den gelince heryerde olduğu gibi burada da fiyatlar oldukça uygun geliyor. Deniz ürünleri taze, servis hızlı, beğendik!

Eric & Deb's Homemade Ice Cream, NSW
Eric & Deb's Homemade Ice Cream, NSW

Yemek sonrası hava çok güzel olunca hemen yan tarafındaki Eric & Deb’in el yapımı dondurmalarından alıp önce marinada sonra da Jetty’de yürüyüş yapıyoruz. Jetty özellikle gün batımında üzerinde elele yürüyenlerle, denize bakanlarla, arkadaş gruplarıyla harika gözüküyor. Jetty’nin hemen yanında bir de kurulu lunapark var. Oradan da geçmeyi ihmal etmiyor ama geceyi burada noktalıyoruz…

Sonraki yazıda | Gezi 4-5-6. Gün: Coffs Harbour – Byron Bay – Brisbane

Neler gördük? Dev muz, keçiboynuzu çikolata fabrikası, botanik bahçe, Avustralya’nın en doğu noktası, dev karides, kanguru tepesi, Brisbane şehir merkezi, Coot-tha tepesi..  🙂