avustralya forum

Yeni yılı Sidney’de, inanılmaz bir kalabalıkla birlikte karşıladık.

Yıllardır Türkiye’de kış yaşarken, gündüz vakti haberlerinde Sidney yeni yıla böyle girdi! diye izlerken; bu yıl Türkiye’den sekiz saat önce, yaz sıcağında biz de bu kutlamanın bir parçası olduk, hayat ne garip.

31 Aralık 2018

31 Aralık gecesi yapılan kutlamaları Sidney’de bir buçuk milyon kişi canlı olarak, dünyada ise bir milyar kişi ekranları başından izliyormuş! Bu yüzden yeni yıl kutlamalarına burada inanılmaz önem veriliyor, haftalar öncesinden planlar, duyurular ile yeni yıl heyecanı başlıyor. Hazırlık süreci ise çok daha uzun; 8.5 ton havai fişek kullanılan, 7 milyon dolar harcanan gösteriyi planlamak da tam 15 ay sürüyormuş.

Burada geçireceğimiz ilk yeni yıl olduğu için, biz de diğer bir milyon kişi ile birlikte izlemeye karar verdik. Gösterinin odak noktası ünlü Harbour Bridge, etrafında ise izleyebileceğiniz alanlar/ parklar devlet tarafından belirlenmiş. Bu alanların bir kısmında biletli etkinlikler yapılıyor, kalan kısmına ise ücretsiz girebiliyorsunuz. Aşağıdaki haritada havai fişeklerin atıldığı yerleri, ücretli ve ücretsiz izlenebilen kısımları görebilirsiniz.

Sydney New Years
 Sidney Yeni Yıl Kutlama Alanları

Tabii böyle olunca en güzel manzaraya sahip olan ücretsiz parklara insanlar 24 saat önceden kamp kurmaya başlıyor. Mesela bu yıl Botanik Bahçesinde sabahlayan iki bin kişi olduğu sabah haberlerinde gösterildi. Ücretsiz girebileceğiniz alanların büyük kısmında alkol kullanımı yasak, güvenlik görevlileri ve polisler güvenliği sağlıyor ve izdihamı önlüyor. Etrafta yiyecek içecek satın alabileceğiniz standlar da var. Bu parkların kapasitesi belirli, dolduğu zaman içeriye girişler kapatılıyor. Böylece ezilmeden, oturduğunuz yerden rahatça izleyebiliyorsunuz.

Ücretli olarak ise harbour kenarındaki restaurantlarda yemeğinizi yiyip sakince izleyebiliyor, teknelerle açılıp denizden izleyebiliyor ya da manzarası olan otellerin terasındaki partilere katılabiliyorsunuz. Bu etkinliklerin ücretleri epey yüksek hatta bir kaç gün televizyonlarda fiyatların geçen yıllara göre ne kadar pahalı olduğu, dört kişilik bir ailenin karşılamakta zorlanacağı konuşuldu.

Gösteriyi nereden izlesek, hangi park kaçta açılacak, ne kadar kapasitesi var, geçen yıl kaçta dolmuş gibi bilgiler için bir websitesi kurmuşlar, buradan göz gezdirebilirsiniz. 31 Aralık günü güncel bilgiler orada yayınlanıyor. Peki nereden izlemek güzel oluyormuş derseniz, önerilen yerlerin başında kuzeyde Bradfield Park (Milsons Point) ve Blues Point Reserve (McMahons Point); güneyde ise The Rocks, Darling Harbour, Mrs Macquaries Point ve Circular Quay var.

 

Yeni Yıl Günü – Biz nasıl geçirdik?

Özellikle ben ne kadar ilk kez yaşayacağız diye heyecanlı olsam ve katılmak istesem de, bırakın bir gece önceden kamp kurmayı sabah erken gidip saatlerce beklemek bile bize mantıklı gelmedi 🙂 Kahvaltıdan sonra nereye gitsek diye bakınırken sabah açılan her yerin yavaş yavaş dolduğu, özellikle Opera Binası civarında uzun kuyruklar oluştuğunu gördük. Biz de gidip bir şansımızı deneyelim dedik ve öğleden sonra bir gibi evden çıktık.

Circular Quay civarı ne kadar kalabalık olsa da benim beklediğim kadar bir kalabalık, bir izdiham yoktu açıkcası etrafta. Genel olarak herkes yerlere örtülerini atmış, çimenlere, yollara yayılmış beklemeye başlamıştı. Biz de tedbirli olmak için yanımıza yiyecek içecek almıştık ama valizlerin içini yiyecek doldurarak gelenler gördüm, daha neler! Orada oturacak bir yer bulamayınca kuzeydeki Cremorne Point’e gidelim, hem gösteriyi karşıdan izleriz diye düşündük.

 

Cremorne Point, 14:00

Öğleden sonra iki gibi feribot ile Cremorne Point’e ulaştık. Son günlerde Sidney aşırı sıcak olmasına rağmen o gün hava bulutluydu ki bu bizi o anda çok sevindirdi! Bu arada Cremorne Point de kalabalıktı, insanlar erkenden gelip yerleşmişlerdi. Akşam saat yedi civarına kadar sorunsuz bekledik, sonra bir anda yağmur yağmaya başladı, ama ne yağmur! Önce geçer diye bir süre oturduğumuz yerde şemsiye ile bekledik, sonra her şeyimizi toparlayıp ayakta bekledik, sonra sığınacak yer aramaya başladık. Bu sırada insanlar da kaçışmaya, buldukları yere sığınmaya başladılar, o kadar ‘erken geldik, yer tuttuk’un hiç bir anlamı kalmadı 🙂 Feribotlar zaten bitmişti, hava daha da kötüye gitmeye başlayınca en azından Harbour Bridge kapanmadan otobüsle karşıya dönebilelim diye otobüs aramaya başladık. Tabii o sırada saatlerdir yağmur altında sırılsıklam olmaktan bezmiş bir durumda kısmet değilmiş, televizyondan izleriz artık diye düşünüyorduk.
 

Harbour Bridge, 21:00

 
Sidney’de gece yarısı yapılan büyük gösteriden önce, saat dokuzda nispeten küçük bir gösteri daha oluyor. Sekiz dakika süren bu havai fişek gösterisi aileler için, uykusu gelen çocuklar da izleyebilsin diye. İşte biz de eve dönmeye çalışırken tam Harbour Bridge üzerinde bu gösteriyi yakaladık! O sırada bütün trafik durdu ve herkes köprünün iki tarafındaki bu gösteriyi izlemeye başladı. Otobüs şöförü pek hoşlanmasa da biz yolcular için inanılmaz bir anı oldu.
 

Karşıya geçip otobüsten indiğimizde yağmur durmuştu, biz de gece yarısındaki gösteriyi de izlemek istediğimize karar verdik. O sırada etraftaki kalabalığı takip ederek The Rocks’a doğru yürümeye başladık. Saat dokuzdaki gösteriyi izleyenlerden parkları boşaltanlar vardı, dokuz buçuk civarı da boşalan yerlere yeniden alım yapılacaktı. Orada biraz bekledik ve gecenin sonunda Harbour Bridge’in ayağında, Opera Binasının karşısında çimlerde yer bulduk.

 

opera house
Happy new year
harbour

The Rocks, 22:00

Saat on ikiye gelirken herkes heyecanlanmaya, ayağa kalkmaya başladı. Son 90 saniye geri sayım yapıldı ve yeni yıla girerken 12 dakika süren, dünyada bir milyar kişinin izlediği o gösteri başladı. İçimden alt tarafı havai fişek atılıyor, bu kadar insanın ağzı açık izlemesi ne kadar garip diye düşünsem de bir taraftan büyülenerek ağzım açık izledim 🙂 Çok güzeldi!

Bir de geri sayım bitince, devasa ekranda ‘Happy New Year, 2018!’ yazısı belirdi. Ben 2018’den çok memnun olduğum için hiç sorun değil, tekrar yaşayabilirdik ama ‘Hayır, yine mi 2018!‘ tepkisi veren de çok oldu. Düzeltmediler de, o şekilde kaldı o yazı bir süre daha.

Gösteriden sonra ise yüzbinlerce insanla aynı anda eve dönmeye çalıştık. Bazı sokaklar kapatılmış olduğu için en yakın otobüs durağına kadar bir saate yakın yürüdük. Tren istasyonlarından ise insanlar dışarıya taşıyordu, gecenin dönüşü en zor kısmıydı sanırım.

Yeni bir yıl

2017 yılına girerken yeni mezun olmuştum, Türkiye’de bir hayat kurmayı planlıyordum.

2018 yılına girerken işimden istifa etmiştim, Avustralya’da bir hayat hayali kuruyordum.

2019 yılına ise geçmişte yaşadığım her şeyden, aldığım her karardan memnun olarak girdim. Hayatımda ilk kez yeni bir yıldan beni kurtarmasını beklemiyorum, kendime yapılacaklar listesi hazırlamıyorum. Umarım bu yıl da unutulmaz anılar edinebilirim, merhaba 2019! 🙂