Studying
Avustralya,  Avustralya Kalıcı Oturum Vizesi,  Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Avustralya | Mesleki Denklik Nedir?

Merhaba, bildiğiniz gibi 18 aylık Yeni Mezun Mühendis Vizesi ile (Visa 476) Avustralya’ya göç ediyoruz. (Visa 476 nedir?) Planımız gittikten sonra gerekli puanı toplayarak kalıcı oturum vizesine (Subclass 189) başvurmak ve kalıcı oturum iznine sahip olmak. Bu vizeye başvurmak için ise mesleki denklik almamız gerekiyor.

*Avustralya Kalıcı Oturum Vizesi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Nitelikli Göçmenlik Vizesi’ne başvurabilmek için Avustralya’nın gözünde nitelikli bir göçmen olmalısınız. Kalifiye olup olmadığınızı buradaki listeden kontrol edebilirsiniz. Eğer mesleğinizin yanında MLTSSL (Medium and Long-term Strategic Skills List) görüyorsanız bu vize için uygunsunuz anlamına geliyor. Mesleğiniz listedeyse Avustralya’daki yetkili kuruma başvurarak mesleki denklik talebi yapıyorsunuz. Yetkili kurum da bilgilerinizi inceleyerek aldığınız eğitimin ve diplomanızın Avustralya standartlarına uygun olup olmadığını değerlendiriyor.

İkimiz de mühendislik diplomasına sahip olduğumuz için diğer kurumlar ve süreçler hakkında ayrıntılı bilgimiz yok ancak mühendisler için bu denkliği verme hakkına sahip kurum Engineers Australia. Bu yazı genel olarak mühendisler için nasıl denklik alınır üzerine olacak. Diğer kurumları yukarıda verdiğim listede “Assessing Authority” kısmından kontrol edebilirsiniz.

Nasıl başvuruyoruz?

Mesleki denklik başvurusu yapmanın önşartı İngilizce seviyenizi kanıtlamanız. IELTS, TOEFL ya da PTE-Academic sınavına girebilirsiniz. İstenen puanlar şu şekilde;

Avustralya Ingilizce Sinav

*IELTS yazısını buradan, PTE-Academic yazısını buradan inceleyebilirsiniz!

İngilizce seviyenizi kanıtladıktan sonra bakmanız gereken ilk şey bölümünüzün sahip olduğu akreditasyon türünün ABET mi yoksa MÜDEK mi olduğu. Eğer MÜDEK ise “My qualification is from a country which is a full signatory to the Washington Accord” kısmı altına düşüyorsunuz. Eğer ABET ise bizim gibi “non-Accord listed country” altına düşüyorsunuz ve CDR hazırlamanız gerekiyor.

 

Mesleki denklik

ABET, MÜDEK ve Washington Accord Nedir?

ABET

ABET, yüksek öğretim kurumlarının uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim alanlarındaki programlarını akredite eden ve kar amacı gütmeyen ABD merkezli bir kurumdur.”

Yani, bu kurum mühendislik fakültelerinin sahip olması gereken standartları belirleyen bağımsız bir yapı. Başvuran üniversitelerin mühendislik fakültelerini inceliyor ve şartlar sağlanıyorsa akredite ediyor. Sonrasında belirli aralıklarla denetimlerde bulunarak akreditasyonun güncel kalmasını sağlıyor. Türkiye’de ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Hacettepe ve Doğu Akdeniz Üniversitelerinin mühendislik fakülteleri bu akreditasyona sahip.

  • ABET’i bölüm özelinde verdikleri için bölümüzü bu listeden kontrol etmelisiniz.

 

MÜDEK

MÜDEK ise 2007 yılında Türkiye’de kurulan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon kuruluşu. Türkiye’de bulunan mühendislik fakültelerinde eğitim kalitesinin arttırılması ve denetim sağlanması için kurulduğunu söyleyebiliriz.

  • MÜDEK sahibi okullar ve bölümleri bu listeden kontrol edebilirsiniz.

 

WASHINGTON ACCORD

Burada bilinmesi gereken bir de ‘Washington Accord‘ anlaşması var. Washington Accord, Mühendislik akreditasyon kurumlarının birbirlerini tanımaları için yaptıkları bir anlaşma. Bu anlaşmada Türkiye’yi 2011 yılından beri MÜDEK temsil ediyor. Yani anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler Türkiye’deki üniversiteler için MÜDEK akreditasyonlarını tanıyor. Örneğin Avustralya’yı temsil eden Engineers Australia (EA), MÜDEK sahibi bölümlerin mühendislik diplomalarını tanıyor. Bu yüzden mezun olduğunuz bölüm MÜDEK akreditasyon listesinde ise diplomanız, transkriptiniz gibi belgelerle direkt mesleki denklik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Washington Accord anlaşmasını imzalayan ülkeler ve temsilci kurumları buradan inceleyebilirsiniz.

 

ABET için mesleki denklik süreci nasıl işliyor?

Bizim bölümlerimiz ABET akreditasyonuna sahip olduğu için CDR (Competency Demonstration Report) adı verilen bir rapor hazırlayarak aldığımız eğitimin Avustralya’nın mühendislik tanımına uyduğunu ispatlamamız bekleniyor.

CDR kabaca 3 career episodes, yani projelerinizi anlattığınız 3 adet rapor, bunları özetlediğiniz bir Summary Statement ve mesleğinizle ilgili gelişmeleri takip ettiğinizi gösteren bir CPD (Continuing Proffessional Developement) içeriyor.

*CDR Nasıl Hazırlanır? yazısı burada.

Engineers Australia’dan yalnızca diplomanız için değil, iş deneyiminiz ve PhD dereceniz için de denklik talebinde bulunabiliyorsunuz. Avustralya dışı iş deneyiminden puan kazanabilmek için minimum 3 yıl çalışmak gerekiyor, bu yüzden sadece diplomalarımızın denk sayılması için talepte bulunacağız.

Burada parantez açmak istediğim bir başka konu da mühendis olmayanlar için mesleki denklik başvurusu. Aldığınız eğitime göre Engineering Technologist (3 yıllık teknik lisans) ya da Engineering Associate (2 yıllık önlisans) denkliği için de başvurabilirsiniz. 

 

Başvuru Ücretleri ve Fast Track

Avustralya Time

Engineers Australia’ya mesleki denklik başvurusu yapmanın bedeli 2017-2018 döneminde ABET için 765 AUD, MÜDEK denkliğiniz varsa 410 AUD.  Eğer başvuruyu buradan değil de Avustralya’dan yaparsanız bu fiyatların üzerine bir miktar GST (Goods and Services Tax) de ödemeniz gerekiyor. Tabii bu fiyatlar sadece diploma denkliği için, eğer iş tecrübenizi ya da PhD derecenizi saydırmak isterseniz ödemeniz gereken ücret de artıyor. Bu adresten listenin tamamına ulaşabilirsiniz → Migration Services Fees.

Listenin alt kısmında bir “Fast Track Fee” göreceksiniz. Normalde başvunuzu incelemesi için 13 hafta içinde bir “case officer” atanıyor. Eğer başvurunuz acilse ekstra 295 AUD ödeyerek bu memurun 15 iş günü içerisinde (20 iş günü, Haziran ’18) atanmasını talep edebiliyorsunuz.

 

*Mesleki denklik konusu genel olarak bu şekilde. CDR yazma ayrıntılarını ise bu yazıda bulabilirsiniz.

İncelemek isterseniz burada anlattıklarım ve CDR raporunda istenenler gibi tüm bilgiler Engineering Australia’nın sitesindeki MSA Bookletta anlatılmış.

 

NOT:

Merhaba!
Avustralya vize başvurusu yapacak olanların ve başvuru sonucu bekleyenlerin iletişime geçebilmeleri, bilgilerini ve tecrübelerini paylaşabilmeleri için siteye bir forum sayfası ekledim. Böylece yorumlara ben cevap vermekte geciksem ya da bilgim olmasa bile birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşündüm 🙂

Lütfen konu açmaktan, yorum yapmaktan, forumu başkalarıyla paylaşmaktan ve en önemlisi forumu geliştirmek için önerileriniz varsa bana göndermekten çekinmeyin.

Bir Çift Kanguru Forum

Bir Çift Kanguru sosyal medya hesaplarını takip ediyor musunuz?

18 Yorum

 • fatma

  Merhaba,
  Mezun olduğum bölüm Müdek listesinde, ben okerken ve mezun olurken(2017) listedeydi ve hala listede(2022’e kadar). Fakat mezun olalı 3 yıldan fazla oldu. Başka bir yerde mezuniyetten sonra iki yıl içerisinde geçerli yazıyordu. Benim bu vizeden yeni haberim oldu. Başvurabilir miyim?

 • fatma

  Merhaba,
  Mezun olduğum bölüm Müdek listesinde, ben okerken ve mezun olurken(2017) listedeydi ve hala listede(2022’e kadar). Fakat mezun olalı 3 yıldan fazla oldu. Başka bir yerde mezuniyetten sonra iki yıl içerisinde geçerli yazıyordu. Benim bu vizeden yeni haberim oldu. Başvurabilir miyim?

 • Erşan

  Merhaba. Engineers Australia’dan denklik almamızın kalıcı oturuma başvuru dışında sağladığı başka bir yarar var mı? Örneğin Avustralya’da başka bir lisans bölümü okumaya karar verirsek yarar sağlıyor mu?

 • Kaan

  Merhabalar. 2006 yılında mezun oldum. Bölümüm müdek listesinde var fakat bölümüm ile ilgili Müdek akreditaston geçerlilik süresi 2014-2017 yazmakta. Şimdi ben denklik alamıyor muyum?

   • Ezgi TOPAL

    Merhaba okulumda %100 ingilizce inşaat mühendisliği bölümünü okuyorum bizim bölüm için geçerli MÜDEK denkliği yok malesef CDR için başvurmadan vize başvurusunda bulunabiliyor muyum?Vize şartlarını okuduğumda çoğu yerde zorunluluk olarak yazmış net bilgi edinemedim.
    Şimdiden Teşekkürler 🙏🏻

    • Birciftkanguru

     Merhaba, 476 vizesinin ön şartı denklik olması, bildiğim kadarıyla denklik yoksa başvurunuz kabul edilmiyor. CDR ise Kalıcı oturum vizesi (189) ile alakalı bir durum.

 • Mert

  Merhaba, mezun olduğumuz okul abet yada müdek listesinde yoksa mesleki denklik alarak yeni mezun mühendis vizesinden yararlanabiliyor muyuz ? Teşekkürler.

  • admin

   Merhaba, benim bildiğim kadarıyla bölümünüzün denkliği yoksa vizeyi alamıyorsunuz. 476 resmi sayfasında da şu şekilde belirtilmiş ‘You must have completed your engineering qualification at a specified educational institution. Any institution offering an Engineering qualification accredited under the Washington Accord is a specified institution.’

   189 ve 190 gibi kalıcı oturum vizelerine bakabilirsiniz, onlar için böyle bir kural yok. Denklik alarak başvuruluyor.

 • Can

  Merhabalar. Yıldız Teknik üniversitesindeyim, müdek akreditasyonu 2016 yılında doldu. Denklik alabilmemin başka bir yolu yok mudur acaba?

  • admin

   Merhaba, eğer siz mezun olduğunuzda akreditasyon var ise kabul ediliyor diye biliyorum. Eğer hala mezun olmadıysanız bölümünüzün ABET ya da MÜDEK akreditasyonu var mı diye kontrol edin, ikisi de yoksa denklik alınabiliyor mu bilmiyorum maalesef.

 • ilke

  Selamlar,

  Avustralya’ya gitmeden önce CDR’ı almak gerekli mi ? CDR hazır olmadan 476 ile gidersek mühendis olarak çalışma hakkımız mı olmuyor ?

  • admin

   Merhaba, sorunun cevabı biraz işverene bağlı ancak mühendis olarak çalışmanızın önünde bir engel bulunmuyor. Oradaki arkadaşlarımız da çalışmaya başladıktan sonra denkliklerini aldılar. Daha çok kalıcı oturum için gerekli, gittikten sonra da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: