Dünya bizim evimiz
Avustralya,  Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Yeni Mezun Mühendis Vizesi (476) Vize Başvurusu

Avustralya’nın son 2 yıl içerisinde mezun olan, 31 yaşından küçük, İngilizcesi yeterli mühendislere verdiği 18 aylık Yeni Mezun Mühendis Vizesi’ne başvurmaya karar verdiyseniz, bizim 476 vize başvurusu için takip ettiğimiz aşamalar burada.

Eğer bu vize nedir ne değildir derseniz, o da bu yazıda.

476 Vize Başvurusu nereden yapılıyor?

Tüm başvuru işlemleri online olarak ImmiAccount isimli resmi vize başvuru sistemi üzerinden yapılıyor. Eğer isterseniz belgeleri topladıktan sonra kargo ile iletmeyi de seçebilirsiniz ama biz sistem üzerinden başvuru yapmayı tercih ettik.

Eğer online başvuruya karar verirseniz, ilk aşama ImmiAccount üzerinden hesap oluşturmak. “Create an ImmiAccount” diyerek doğru bilgilerle ve süreç boyunca kullanmak istediğiniz mail adresinizle kayıt olabilirsiniz.

476 Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

Başvuru için gereken belgeler listesi yine resmi sitede açıklanmış. Document checklist’i buradan kontrol edebilirsiniz (ve kesinlikle etmelisiniz, her an birşeyler değişebilir ve güveneceğiniz tek yer vizenin resmi sayfası olmalı :)) Eğer arada Türkçe belge varsa onaylı tercümana çevirterek hem orjinalinin hem de çevirisinin yüklenmesi istenmiş. Biz ayrıntılı açıklamalara rağmen bazı noktalarda kafa karışıklığı yaşamıştık ve neyi nereye yükleyeceğimizi bulamadığımız anlar oldu. Bu yüzden size yardımcı olması için hangi belgeleri nereye yüklediğimizi ayrıntılı şekilde yazacağım 🙂

 • Form 80 : Formu şu adresten indirip çıktı alarak doldurduk ve taratıp geri yükledik. 18 sayfalık bir form ama arada doldurmanız gerekmeyen sayfalar da var, o yüzden gözünüz korkmasın. Formda istenen bilgilerin tümünü sisteme giriş yaptığınızda online olarak tekrar doldurup onaylıyorsunuz. Başvuruya dahil olan 16 yaşından büyük herkes için ayrıca doldurulması isteniyor.
 • Birth Certificate : Bu belgeyi o sırada bulunduğumuz ilçenin nüfus müdürlüğünden aldık. Vize için kullanacağımızı, çok dilde olması gerektiğini söyleyince verdiler. 2 sayfa uzunluğunda, Türkçe bilgilerin altında başka dillerde çevirisi olan bir belge.
 • National ID Card : Nüfus cüzdanınızın taranmış hali. Yeni nüfus cüzdanlarında zaten İngilizce bilgiler yer alıyor. Eskileri için tercümana çevirten duydum ama benimki eski olmasına rağmen Türkçe yüklemiştim, bir sorun çıkmadı.
 • Driver Licence : Sürücü belgeniz.
 • Passport : Pasaportunuzun ilk sayfasının taratılmış hali.
 • Passport Photo : Pasaport için çekilen fotoğrafın taratılmış hali.
 • Diploma / Transcript : Diplomanızın ve yanında verilen transkriptinizin taratılmış hali. Bizim diplomamız çift dilde, transkriptimiz ise İngilizce verilmişti, o yüzden direkt yükledik.
 •  IELTS Result: IELTS sonuç belgesinin taratılmış hali.
 • National Police Check : Adli Sicil Kaydı. Bu belgeyi e-devlet’ten ingilizce olarak indirip yükledik.

Bunların dışında bizim ekstra yüklediğimiz belgeler şunlardı;

  • Identity Register Copy: Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Yine e-devlet’ten alınabilen, aile üyelerinizi gösteren bir belge. Türkçe olduğu için tercümana çevirtip yüklemiştik.
  • Other Relationship Evidences : Aile üyelerinin kimlikleri.
  • Other Passports : Eski pasaportlarımız, eski vizelerimiz, aile üyelerimizin eski pasaportları, vizeleri.
  • Military Record : Askerlik tecil belgesi.

Yine bizim yüklemediğimiz ama yüklendiğini duyduğumuz belgeler arasında banka hesap özetleri, ve son yıllarda bulunduğunuz ülkelere göre istenen sağlık raporları var.

De-facto Relationship hakkında:

Bir de önceki yazıda da bahsettiğim gibi bu vizeye eşiniz, çocuklarınız gibi aile üyelerinizi de ekleyebiliyorsunuz. Eğer evliyseniz eşiniz size katılmayacak olsa bile evlilik cüzdanını yüklemeniz gerekiyor. Bunun dışında bir de “de-facto relationship” kavramı var. Avustralya bir insanın eşiniz sayılması için evlilik şartı aramıyor, eğer sağlam ve uzun süreli (en az 12 ay) bir ilişkiniz olduğunu kanıtlıyabiliyorsanız “de-facto relationship” sahibi sayılıyorsunuz. Biz bu vize için de-facto relationship belirtmedik, ama isteyen olursa kanıtlamak için de ortak banka hesapları, ortak kira sözleşmeleri ya da ortak mülk sahibi olduğunuzu gösterebilirsiniz. Çeşitli forumlarda fotoğrafları kanıt olarak sunanları da okumuştum. 

Belgeleri topladık, sonra?

476 Vize Başvurusu İçin Yüklenecek Belgeler

Belgelerinizi hazırladıktan sonra ImmiAccount’a giriş yapıyor ve Form 80’deki soruları bir de online şekilde dolduruyorsunuz. Buradaki bilgilerin doğruluğuna onay verdikten sonra karşınıza bir ödeme sayfası çıkıyor. Biz başvurduğumuzda 365 AUD, yaklaşık 1061 tl gibi bir ücret ödedik. Ödemeyi kredi kartınız ile yapabiliyorsunuz 🙂

Ödeme yaptıktan hemen sonra bir mail geliyor ve süreç başlamış oluyor. Daha sonra karşınıza belgeleri yüklemeniz gereken bir sayfa geliyor. Burada sadece kendi ismimiz altındaki “Attach Documents” kısmını doldurduk.

Hangi Başlığa Hangi Belgeyi Yükledik?

İşte bizi en çok yoran kısımlardan biri de burası oldu. Buradaki başlıklar ve yüklediğimiz belgeler şu şekildeydi;

  • Birth or Age, Evidence of (4 Received) : Birth Certificate , National ID Card , Passport, Driver Licence
  • Qualifications – Overseas, Evidence of (2 Received) : Academic Transcripts, Educational Certificate (Degree/Diploma etc)
  • Form 80 Personal particulars for character assessment (1 Received) : Form 80
  • Language Ability – English, Evidence of (1 Received) : IELTS Test Result
  • Photograph – Passport (1 Received ) : Passport Photo
  • Travel Document (1 Received ) : Passport
  • Character, Evidence of (1 Received ) : Overseas Penal Clearance Certificate (Adli Sicil Kaydı)
  • Relationship – Relative, Evidence of (11 Received) : National ID Card ( Aile Nüfus Cüzdanları) , Other (specify) (Aile Pasaportları ve vizeleri, Nüfus kayıt örneği, Eski vizeler, Askerlik tecil belgesi)

Burada bizim karşılaştığımız bir iki şey var. İlki belgeleri parayı ödedikten hemen sonra değil 3-4 gün içerisinde yüklemiş olmamız. Yani bir belgeyi unutursanız panik yapmayın, ertesi günlerde yükleyebilirsiniz. Diğeri de hatalı bilgi verdiğinizi farketmek. Eğer başvuru tamamlandıktan sonra yanlış/eksik bilgi verdiğinizi farkederseniz “Form 1023” isimli belgede neyi neden yanlış yaptığınızı anlatmanız ve düzeltmeniz gerekiyor. Bu formu da sitede bulabilirsiniz.

Belgeleri de yükledik, sonra?

Belgeleri yükledikten sonra bekleme kısmı başlıyor. Bu aşamada vizemiz sonuçlanana kadar herhangi bir haber almadık. Yükledikten yaklaşık 1.5 ay sonra “Immi Grant Notification” adı altında bir mail ile 476 vize başvurusu sonucumuz geldi. Vizemizin çıktığını ve 1 yıl içinde giriş yapmamız gerektiğini haber verdiler 🙂

Güncelleme, Şubat 2020:

Biz vizeyi aldıktan sonra geçen iki yılda Yeni Mezun Mühendis Vizesi için hem başvurular hem de değerlendirme süreleri arttı. Artık vizenin sayfasında ortalama değerlendirme süresi 15-17 ay olarak gözüküyor, Türkiye’den başvurulara verilen cevap süresi de artık bu ortalamaya yakın.

476 Vizesi Forum Sayfası | Son Yorumlar

Bir Çift Kanguru sosyal medya hesaplarını takip ediyor musunuz?

123 Yorum

 • Ahmet

  Merhabalar,

  Bir aksilik olmazsa temmuz ayında inşaat mühendisliğinden mezun olacağım. Yalnız sorun şu, okulumuzda mezun öğrencilerin listesi temmuz ayının sonunda açıklanacak, Oysa 3 eylül’de 30 yaşını dolduracağım. Okuduğum yerlerde hep 31 yaşının altında olmak şartı yazıyor bu vize için ancak bazı türkçe sitelerde de “31 yaşından gün almamak” diyor. Sorum şu, vizeye başvuru şartı 31 yaşını DOLDURMAMAK mı yoksa 31 yaşından GÜN ALMAMAK mı? Eğer 30 yaşını dolduranlar vizeye başvuramıyorsa önümde 1 ay olacak. Bu bir aylık sürede bahsettiğiniz belgeler yetişir mi? (Okulum ABET akredite, ABET akreditasyonunu da çevirtmek gerekiyor anladığım kadarıyla, bunu da dahil ederseniz çok sevinirim.)

  Şimdiden teşekkür ederim.

 • nur

  merhaba, yakın zamanda başvurup sağlık testi yaptıran var mı?
  forumlardan okuduğumda sağlık testi istenmiyor yazıyordu ama sanırım bu yıl pandemi nedeniyle bu kısmı zorunlu tutmuşlar.
  istanbulda bu testi yaptıran, fiyatını bilen var mıdırr?

 • Ozgur

  Merhabalar. Bir sorum olacakti size ama sanirim cevabi olumsuz.

  Turkiyede Abet yada mudek e dahil olmayan bir universitenin Software Engineering bolumunden 1.5 sene kadar once mezun oldum ve Avustralyada bir sirketten teklif almak uzereyim.

  Vize almak hayal mi benim icin? Diploma cop degerinde Avustralya’ya gore.

  • Birciftkanguru

   Merhaba,
   Öncelikle diplomanız neden çöp değerinde olsun? 🙂 Önemli olan hangi denkliğe sahip olduğunuz değil, aldığınız eğitim ve bunun üzerine ne kattığınız. Türkiye’nin en iyi üniversitesinden mezun dahi olsanız burada ismi bilinmiyor; hep söylüyorum, önemli olan yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuz ve kendinizi ne kadar gösterebildiğiniz.
   Vize konusu için ise muhtemelen 476 vizesine başvuru yapamayacaksınız ama tek vize turu bu değil, en basitinden şirket size sponsor olabilir. Diğer vize türleri hakkında ayrıntılı bilgim yok, size uygun vize türleri için bir danışmandan yardım alabilirsiniz.

 • Emir

  Merhaba 23 ekim de vize ucretini odedim daha sonra gerekli belgeleri yukledim. 23 ekimden beri status um received durumunda. Ancak kafami karistiran bi konu var. Belgeleri yukledikten sonra herhangi bir butona basip basvurumu gondermem gereken bi yer var mi ? Yoksa sadece belgeleri yukleyip bekliyor muyuz ? Lutfen yardim edin immiacciount sitesinde her yere baktim, submit aplication a bastim. Submit edilecek bir basvuru yok diyor. Para yi odedigim gun zaten submit olmus mu oluyor? Belgeleri yukledikten sonra basvuruyu tamamlamak icin baska bir sey yapmaya gerek yok mu ??

 • 476 vize gecikmesi hakkında

  Selamlar, benim de vize başvuru sürecim 6 aydır further assessment durumunda. Başvurduğumuz zamanda süreler şuana göre çok kısaydı. Bunun için iletişime geçebileceğimiz bir yer yok mu acaba? Öneriniz var mı bu durum için?

  • Merve

   Merhaba ben de yakın zamanda başvurumu tamamlayacağım ama sonuçların bu kadar uzamış olması gerçekten çok kötü. Bir fikir vermesi için başvurup da uzun zamandır sonuç alamayanlar hangi okuldan bölümden mezun olduklarını ya da iş tecrübesi gibi özelliklerini belirtebilir mi? Başvuru şartlarında bunlar istenmemiş ama değerlendirme yaparken hızlı sonuç almada etkili olabilir diye düşünüyorum. Çünkü 3 4 ayda sonuç alan kişiler de var hala.

   • 476 vize gecikmesi hakkında

    Ben de okulumun ve bölümümün avantajlı olacağını düşünüyordum ama tamamen rastgele görevli atandığına emin olabilirsiniz. Mayısta başvurduktan 3 ay sonra benim dosyama görevli atandı, aslında biraz erken sıra geldi diyebiliriz, ancak normalde görevli atandıktan sonra 1 ay içinde çıkması gereken vize 2 ay oldu hala çıkmadı. Bu başlık altında vize bekleyen arkadaşlarla haberleşebiliriz. Vizesi çıkan veya bekleyen bütün arkadaşlar buraya yazarsa en azından bir fikir edinebiliriz. (Not: mayıs ayında ortalama bekleme süresi 6-8 ay olarak belirtiliyordu ben başvururken)

    • Ahmet Taha

     Merhaba sanırım süreçle alakalı herkeste sıkıntı var. Ben de 30 temmuzda başvuru yaptım. Bütün evraklarim vs her şey tam. Yapabileceğim her şeyi yaptım yani. Ilk gün verilen sure 12-13 aydi. Ertesi ay 13-14 aya çıktı yanlış hatırlamıyorsam. Geçen ay 10-12 aya düştü. Bu ay tine 15-16 aya çıkmış. Durum hala received bu arada. Ben açıkçası bu sürenin tutarlı ya da gerçekten belli kriterler üzerinden verildiğini düşünmüyorum. Ama süreçle alakalı genel bir sıkıntı olduğu da aşikar. Benim de çok moralim bozuldu çünkü kısa süreceğini düşünerek (her yerde öyle yazıyordu ben başvurduğumda) bütün planlarımı buna göre ayarlama gibi yanlış bir harekette bulundum. Ama durumu böyle görünce bu vize işi hiç yokmuş gibi yaşamaya başlayacağım. Çıktığı zaman mail gelir artık zaten ara ara aklıma geldikçe de bakıyorum. Süreç böyle sıkıntılıyken moral bozukluğundan başka işe yaramıyor.

     • 476 vize gecikmesi hakkında

      Çok haklısın ve ben de senin gibi planlarımı ve iş durumumu ona göre ayarlamıştım. Bekleyip göreceğiz hep birlikte ama herhangi bir durum değişikliğinde buradan birbirimizi bilgilendirirsek çok iyi olur diye düşünüyorum.

     • 476 vizesi hakkında

      Güzel fikir gerçekten, hatta ben size forum yapsanız iyi olur diye tavsiye etmeden siz eklemişsiniz:) Bu arada paylaştığınız tecrübeleriniz ve yazılarınız için çok teşekkürler:)

 • Cem

  Merhaba, baska bir sayfada da benzer bir soru yazmistim ama bir cevap alamadigim icin burada da deniyorum: 28 Ocak’ta basvurdum
  ben vizeye. Sure 5/6 aylardan 15/16’lara cikti geri indi vs. derken simdi yine 15/16 civari ve hala Further Assessment surecinde. Her ay sure arttirabiliyorlarsa sonsuza dek surdurebilirler aslinda bunu. Asagidaki yorumlarda bu donemde cok kisa surelerde geri donus alanlar goruyorum. Konuyla ilgili bi yonlendirme yapmaniz mumkun mu acaba? Yani “surayla iletisime gecebilirsin” gibi. Yapacak bir sey yok beklemek zorundayim diye dusunuyorum ama bu kadar uzun olmasini anlamak da zor. Tesekkur ederim.

  • Birciftkanguru

   Merhaba,
   Biz başvurduğumuz zaman ortalama 1,5 – 2 ayda vize başvuruları sonuçlanıyordu, şimdi ise anladığım kadarıyla bu süre bir yılı geçmiş durumda. Bunun başvuruların artması, 476 vize kontenjanının azaltılması ya da durdurulması, başvuruların çok daha detaylı incelenmeye başlanması gibi pek çok sebebi olabilir. Benim bildiğim kadarıyla iletişime geçebileceğiniz bir yer yok, olsa da bu süre bireysel olarak değil ortalama ne kadar sürede verildiğini gösteriyor, yani başvuru yapan herkes aynı durumda. Eğer sizin başvurunuzla ilgili bir sorun olsaydı iletişime geçerlerdi diye düşünüyorum, düzenli olarak mesajları kontrol etmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok sanırım.

 • Orkun

  Merhaba ben size mesaj yazdığımı sanıyordum göremedim sistemde tekrar yazıyorum. Ben mesela 2018 18/Haziran’da mezun oldum 2020 18/Haziran’a kadar hakkım var mı demek 2 yıl içinde denmiş, Yoksa 2020 Ocak’da bitmiş mi oluyor hakkım? Ayrıca en önemli soruda vizenin sonuçlanması max 3 aymı sürüyor burda yorumlarda bazıları 12 ay gösterdi sistem falan demiş ya öleyse çok fazla.Yani başvuru süreci 2 yıl konusunu aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

  • Birciftkanguru

   Mezun olduğunuz günden itibaren iki yıllık bir süreniz oluyor, yani Haziran 2020. Vizenin sonuçlanma süresi başvurduğunuz döneme göre değişiyor, sistemde gösterilen ortalama süreye bakmalısınız.

 • Can

  Merhabalar, bir sorum olacak. Askerlik durum belgesini ve tam vukuatlı nüfus kağıdını çevirteceğim, anladığım kadarıyla noter onaylı olması gerekmiyor. Siz online olarak bir tercümana mı başvurdunuz, yeminli tercüman mı olması gerekiyor? Eğer öyleyse çevirdiğiniz sitenin linkini alabilir miyim?

  Bir sorum da “avustralyada geçerli sağlık sigortası” demiş avustralya konsolosluğunun sitesinde. Bunun hakkında bir bilginiz var mı?

 • Güray

  Merhabalar,
  Öncelikle böyle güzel bir çalışma yaptığınız için teşekkürler, inanın benim gibi vizeye kendi başına başvuranlara çok yardımcı oluyorsunuz.
  3 aylık bekleyişten sonra vizem geçen hafta çıktı şimdi yolculuk için hazırlanıyorum.
  Kafama takılan 2 soru var, şu anda Avustralya’da olan arkadaşlarıma da sordum fakat onlar danışman şirket aracılığıyla öğrenci olarak gittikleri için cevap veremediler.
  1-İlk giriş için sigorta gibi birşey yaptırmam gerekiyor mu? Öğrenci vizesinde gerekli olduğunu biliyorum ama vize 476 için bu yönde bir bilgilendirme göremedim.
  2-Vizeyi elektronik ortamdan fiziki ortama aktarmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl aktarıyorum?

  • Birciftkanguru

   Merhaba, teşekkür ederiz 🙂
   Biz vizeyi aldığımızda istenmiyordu, biz yine de kendimiz için yaptırmıştık. Ancak son zamanlarda vize alanlar artık istendiğinden bahsediyorlardı, vizenin resmi sitesini kontrol edebilirsiniz.
   Vizeyi herhangi bir yere aktarmanıza gerek yok ancak biz acil bir durum olursa diye çıktısını alıp yanımızda taşımıştık.

 • Anonim

  Yardımlarınız için teşekkürler , vize onaylandı ama bir sorum var pasaportumun geçerlilik süresi 1 yıl kaldı vize 18 ay havalimanında pasaport kontrollerinde sorun olur mu ?

 • Anonim

  Selamlar , ben 5-6 ay önce başvurdum ve işlem süresi tekrar uzadı ayrıca giriş ekranında action flag requıred olarak
  -Health assesments
  -character assesment
  -biometric
  -addıtıonal payment görünüyor character i form 80 olarak doldurdum health kısmında ihtiyaç olunca sizle iletişime geçicez gibi şeyler yazıyor bu durumla karşılaşan var mı ?

  • Birciftkanguru

   Merhaba,
   Daha önce bulunduğunuz ülkelere göre sizden ek sağlık testi istenebiliyor. Eğer health assessment istenmiş ise yaptırmanız gerekir. Eğer yüklemediyseniz biyometrik fotoğrafınızı ve adli sicil kaydınızı yüklemelisiniz. Form 80 character assessment için ek bir belge sadece. Eğer sizinle gelecek bir aile bireyi eklediyseniz onlar için de ödeme yapmanız gerekir, ek ödeme o yüzden olabilir. Her halükarda istenenleri geç kalmadan sağlamanız gerekiyor vize değerlendirme sürecinin devam etmesi için.

 • Ersan

  Merhaba, öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim, elleriniz dert görmesin.
  Form 80 için verdiğiniz link çalışmıyor, acaba kontrol edebilir misiniz?

 • Aykut Doğu

  Merhabalar. Benim bir sorum olcakti vize basvurusuna aile uyeleri eklenebiliyor yaziyor. peki kiz arkadasimi da yanimda goturebiliyor muyum yoksa evli mi olmak gerekiyor bu konuda bi bilginiz var mi? tesekkurler 🙂

 • Burak Sal

  Teşekkürler yazı için.
  Vize size atilan e-maille mi başlıyor. Yoksa siz 1 yıl içinde ayak bastığınızda mı?
  Hayatınızda iyi şanslar 🙂

 • Ahmet Taha Usta

  Merhaba, öncelikle sayfanız çok bilgi verici ve eğlenceli elinize sağlık :). Ben de 2019 şubat ayında mezun oldum ve IELTS vs derken temmuz sonunda başvurumu yaptım. Ama bana 12-13 ay gibi bir estimated time verdi sistem (umarım o kadar sürmez). Gerekli koşulları sağlıyorum o konuda sıkıntı yok ama size sormak istediğim iki konu var. Birincisi, para yatırmadan önce bilgisayardan doldurduğumuz Form 80 tarzı soruları yanıtlarken “non-accompanying members of the family unit” kısmında aile üyelerimi yazdım her ne kadar sadece kendi adıma başvuru yapsamda (Immiaccount sayfasında tek applicant olarak ben varım). Ardından sizin de yardımınızla (tekrar çok teşekkür ederim) belgelerimi yükledim ama o belge yükleme ekranında bütün aile bireylerim görünüyor. Bu normal mi? Bir fikriniz var mı bu konuda vize çıkma süresini etkiler mi? İkinci konu ise, belgelerin hepsini doğru şekilde yükledim ama ekstra olarak “Overseas Police Clearance – National” kısmına da adli sicil kaydı yükledim. Sizce bunu form 1023 ile belirtmeli miyim yoksa sıkıntı olmaz diyebilir miyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Herkese iyi şanslar size de kolay gelsin 🙂

  • Birciftkanguru

   Merhaba, evet aile üyeleriniz sizinle gelmiyor olsalar bile belge yükleme ekranında gözüküyorlar, normal bir durum 🙂 Adlı sicil konusu ise sorun olmaz sanıyorum, doğru başlığa yüklenmiş; eğer bir sorun olursa da açıklama isterler. Kolay gelsin!

 • Halil

  Merhaba,
  Öncelikle yararlı bilgileriniz için teşekkürler, Bir sorum olacaktı bilgilendireblirseniz sevinirm.
  Ben 2018 yılında Marmara üniversite Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduğum yıl bölümümüzün MÜDEK akreditasyonu yoktu. 2019 yılının Mayıs ayı itibari ile bölümüm akredite edildi. Acaba diğer gereklilikleri yerine getirdiğim takdirde bu vizeye başvurma şansım varmı?

  • Birciftkanguru

   Merhaba, bildiğim kadarıyla mezun olduğunuz sırada bölümünüzün akreditasyon sahibi olması gerekiyor. Şartlar değişmediyse bu şekildeydi, vizenin resmi sayfasında daha ayrıntılı ve güncel bilgi bulabilirsiniz.

 • Berkay

  Öncelikle bu yararlı bilgileriniz için teşekkürler, şuan başvuru aşamasında ‘attacch documents’ kısmındayım bu kısımda kafama takılan bikaç bölüm var yeni başvurusunu yapmış ya da başvuru aşamasında olan arkadaşlar iletişime geçerlerse sevinirim.
  brkuybdk@gmail.com

 • Batuhan

  Merhabalar öncelikle faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler, Form 80 i indirip elle doldurup bir de online doldurduk ve elle doldurduğunuz tekrar taratıp koyduk diyorsunuz immiaccount a girdigim zaman ben online form 80 dediginiz dosyayi bulamadim maalesef biraz daha detayli bilgi verme şansınız olabilir mi ve o elle yazdığınız dosyayı tekrar nerde istediler sizden de taratıp koydunuz acaba, diploma tarihim çok yaklaştı 🙏🙏🙏 Teşekkür ediyorum şimdiden..

  • Birciftkanguru

   Merhaba, vize başvuru sürecini başlattığınızda sizden Form 80’deki soruların aynısına/ çok benzerine cevap vermeniz isteniyor. Bu şekilde cevap vere vere en son aşamaya geliyor ve parayı ödüyorsunuz, bundan bahsediyordum. Parayı ödedikten sonra gerekli belgeleri yüklemeniz gereken bir bölüm açılacak, Form 80 ile birlikte diğer istenen bilgileri de o kısma yükleyeceksiniz. Kolay gelsin!

 • Rvn

  Attachments – Information provided button is not available

  The ‘I confirm that I have provided my information’ button is currently unavailable on the Attach documents page. Your processing officer can still see any documents that you attach to your application, you do not need to contact the Department.

  Şöyle bir bilgi var sanırım ondan kaynaklı başka bir sayfaya yönlendirmedi ama sorun değilmiş. Belgeleri tekrar kontrol ettim aynıları gözüküyor. Teşekkür ederim cevabın için.Bende inşaat mühendisiyim bu arada umarım en kısa sürede gelir. Görüşmek üzere diyeyim 🙂

 • Rvn

  Merhabalar öncelikle verdiğin detaylı bilgiler için çok teşekkürler!! Bütün belgelerimi bu yazdığınız listedekiler dahilinde çıkardım ve ödemeyi yapıp yükledim.:) Belgeleri yüklerken sadece attach demek yeterli mi o sayfada? yoksa ben yaparken başka bir yere yönlendirmedi bu noktada iletilmiş oluyor mu? sadece form 80 i henüz yüklemedim onuda çıkartıp taratıp yükleyeceğim yarın. Processing Time olarak 6-8 months yazıyor bu genel başvuruların yoğunlugundan mı kaynaklı geçen sene arkadaşım 3 ayda vizesinin geldiğini söylemişti?

  • Birciftkanguru

   Merhaba,
   Başvuru şartları ve belgeleri sürekli güncellendiği için resmi sitedeki documents kısmını kontrol edin mutlaka. Yeni bir belge isteniyor olabilir ya da bazı belgelerin, formların türü değişmiş olabilir.
   Evet, belgeleri yükledikten sonra attach diyorsunuz ve o şekilde kalıyor. Tekrar sayfaya girdiğinizde belgeleriniz gözüküyorsa bir sorun yoktur muhtemelen.
   Biz geçtiğimiz yıl başvurduğumuzda bir buçuk ay gibi bir zaman gösteriyordu site, vizemiz de o sürede gelmişti. Sonuçlanma süresi uzamış olabilir dediğiniz gibi yoğunluktan.

 • MEHMET CAN

  Merhaba,
  Subclass 476 vizesi hakkında bir sorum olacak. Bu vize türü içi tüm gereksinimleri sağlıyorum ancak mezun olduğum okulun MÜDEK akreditasyonu yok. CDR hazırlayarak vizeye başvurabilir miyim?. Yoksa CDR sadece Subclass 189/190 vize türleri için mi geçerli. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Birciftkanguru

   Merhaba, bildiğim kadarıyla 476 başvurusu yapabilmek için bölümünüzün akreditasyon sahibi olması gerekiyor. Mesleki denklik ve CDR kalıcı oturum vizeleri için geçerli dediğiniz gibi. Öte yandan yorumlarda birisi CDR hazırlayarak başvuran olduğundan bahsetmişti ancak ben başkasından böyle bir durum duymadım, belki bir danışman firmayla iletişime geçebilirsiniz.

 • Öykü

  Merhaba, Haziran’da mezun olacaksam daha öncesinde başvuru yapabiliyor muyum? Yoksa diploma gerekliliği var mı? Teşekkür ederim

  • admin

   Merhaba, eğer Avustralya’da size sponsor olan bir şirket varsa evet ancak sponsor oluyorsa başvuracağınız vizenin 476 olmaması lazım. Durumunuzu tam bilemediğim için yorum yapamıyorumm, biz doldurmamıştık.

 • Mert

  Tam zamanlı iş deneyimim yok. Sadece staj yaptığım için nasıl yazmalıyım? Unemployment bilgilerini de istemiş doğum tarihinden ilk işime kadar olan kısmı never worked olarak mı yazacağım?

  • admin

   Stajlar hariç bir kısım doldurmanıza gerek yok, biz direkt stajlar ile başlamıştık. Normal çalışma deneyimi gibi firma bilgilerini girip pozisyon kısmında “internship” olduğunu belirtmeniz yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer mezun olduysanız mezuniyet ile bugün arasını “unemployment’ olarak girebilirsiniz. Ben stajlar arasındaki boşlukların resmi okul dönemleri olduğunu not düşmüştüm son sayfadaki kısıma.

  • admin

   Merhaba, ilgili başlıkların mesleki stajlarınız ve çalıştığınız şirketlerin bilgilerini doldurmanız gerekiyor. Özellikle takıldığınız bir kısım var mı?

 • Oguz

  Merhaba,
  Biz de kız arkadaşımla beraber 476 vizesine başvuru yapmaya karar verdik.
  ImmiAccount olusturup application form doldurduk, şuan ready to submit aşamasında, fakat henüz herhangi bir belge yüklememizi istemedi, acaba application’u submit ettikten sonra mı isteyecek belge yüklememizi ?
  Bir de Form 80 ile ilgili bir yazı göremedim resmi sitesinde, application sırasında da istemedi, acaba bu aşama kaldırılmış olabilir mi ?

  Biraz uzun oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler !

  • admin

   Merhaba, evet submit edip parayı ödedikten sonra belge yüklemenizi isteyecek. Biz başvurduğumuz dönemde Form 80 doldurulması talep ediliyordu, değişmiş olabilir. Eğer hala isteniyorsa belgeleri yüklemeniz gereken kısımda gözükecektir. Kolay gelsin! 🙂

 • Enes

  Merhaba,
  Başvurmadan önceki ilk aşama olarak sağlık testi görünüyor.
  My health declarations bölümünde:
  Does this applicant have other identity documents? seçeneğinin altında Birth Certificate ve Driver Licence var.
  Bu bilgileri şimdi girmem gerekiyor mu?

  • admin

   Merhaba, biz 476 için herhangi bir sağlık testine girmedik ya da sağlık için bir kısım doldurduğumuzu hatırlamıyorum. Eğer değişmediyse o kısmı doldurmadan başvuru yapabilmeniz gerekir, değiştiyse bilemiyorum ama 🙂

 • Eguler

  Merhabalar,
  İzinizden giderek Visa 476’ya başvuru yapıyorum. Form 80 haricinde tüm belgeleri yükledim, Form 80’i de 1-2 gün içerisinde sisteme yükleyeceğim.
  Benim sormak istediğim; yüklediğim bazı dosyaları silmek ve farklı dosyalar yüklemek istiyorum. Bu konuda konsolosluk dahil hiç bir yerden yardım bulamadım. Sisteme yüklediğim dosyayı nasıl silebilirim?Sizin böyle bir ihtiyacınız oldu mu? Olduysa nasıl çözdünüz?

  • admin

   Merhaba, bildiğim kadarıyla yüklenen dosyayı kaldıramıyorsunuz. Bizim ihtiyacımız olmadı böyle bir duruma ama. Eğer hatalı bir bilgi varsa form 1023 doldurup bilgi verebilirsiniz ya da yeni belgeyi de yükleyip açıklama ekleyebilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

 • Cagla

  Merhaba, şimdiye kadar avustralya ile ilgili incelediğim blokların en detaylısı bu yüzden çok teşekkür ederim. yeni mezun vizesine başvurmadan önce mi denklik belgesi almamız gerekiyor yoksa vize çıktıktan sonra da denklik için başvurabilir miyiz

  • admin

   Merhaba, yorumunuzu gözden kaçırmışım sanırım! Özür diliyorum 🙂 Denklik belgesinin 476 vizesi ile bir alakası yok, eğer sonrasında kalıcı oturum vizesine başvuru yapacaksanız almanız gerekiyor. Yani vize çıktıktan sonra başvurabilirsiniz ya da hiç başvurmayabilirsiniz 🙂

 • Anonim

  Merhabalar ödeme yaparken “Payment failed: Declined” hatası alıyorum birkaç kart denedim teknik destek istedim bunla karşılaşan oldu mu ? (biraz detay bir soru ama soracak başka bir yer bulamadım)

  • admin

   Merhaba, kartınız online alışverişe ya da yurtdışı alışverişe kapalı olabilir mi acaba? Aklıma başka bir şey gelmedi.

 • Anonim

  Merhaba vize basvurusunda kalacak bir akraba oldugunu bildirmek veya kalacak yer rezervasyonu yapmak 2-3 ay sonrasina vizeye olumlu olumsuz etki eder mi? Bu konuda bir sey duydunuz mu?

  • admin

   Merhaba, zannetmiyorum. Açıkçası vize için istenen şartlar belirli, sağlıyorsanız ekstrem bir durum olmadıkça vizenizi alıyorsunuz. Biz başvururken herhangi bir yer göstermedik, sorulmadı da.

 • Onur

  Sitede IELTS olarak geçiyor Genel yada Akademik olarak belirtmemiş ikisinden birini almamız sorun yaratır mı? Çünkü akademik sınavda readingde daha çok yanlış yapma hakkımız var

  • admin

   Merhaba, hatırladığım kadarıyla biz başvururken iki sınavdan birini alabiliyordunuz. Eğer hala değişmediyse ve akademik İngilizceniz daha iyiyse neden olmasın.

 • Caner

  Merhabalar,
  Benim merak ettiğim şey mezuniyetimiz üzerinden geçen zaman süreci olumlu/olumsuz etkiliyor mu? Yani mezun olur olmaz başvurmakla 1.5 sene sonra başvurmak arasında bir fark var mı?

 • hasan

  merhaba askerden bir ay sonra geleceğim ama başvurumu şuan yapmak istiyorum daha erken vize çıksın diye vize ortalama 2 ay civarı çıkıyor askerlik belgemi daha sonra yüklesem yada hiç yüklemezsem sıkıntı olur mu?

  • admin

   Merhaba, askerlik ile ilgili belgeyi yüklemeniz gerekiyor. Yüklenmediği takdirle iletişime geçerek askerliği yaptınız mı yoksa ertelediniz mi bilmek istiyorlar. Ama bu bir sorun yaratır mı bilemiyorum maalesef.

 • Akın

  Merhabalar ,
  Başvurudaki diploma kısmına geçici mezuniyet belgesini koysak 3-4 hafta sonra diplomayı(hazırlanma sürecinde) yüklesek sorun olur mu?

  • admin

   Merhaba,
   Eğer mezuniyet tarihiniz ikisinde de başvuru tarihinden önce ise sorun olmaz diye düşünüyorum. Ancak eğer o 3-4 hafta içinde birisi atanırsa ve vizenizi değerlendirirse sorun çıkma ihtimali olabilir. Bunlar benim fikrim tabii, benzer durumlarda kalanlar ne yapmış nasıl sonuç almış diye araştırın mutlaka başvurmadan.

 • Onur

  Merhaba çok teşekkürler verilen bilgiler için benim bir sorum var diplomam türkçe bunu tercüme ettirmem gerekiyor mu ve transkrip de türkçe ama üniversitenin müdek kapsamında verdiği bir mavi diploma(transkrip bilgileri içeren) var ingilizce bununda yüklememiz gerekiyor mu?

  • admin

   Merhaba, bizim diplomalarımız çift dilde olduğu için tercüme ettirmemiştik, o yüzden kesin bir bilgim yok. Ama sizin başvurunuzu değerlendirecek kişi Türkçe bilmediği için her türlü belgenizi İngilizceye çevirtmeniz gerekir. Yine bence başvuruda iddia ettiğiniz her şey için ne kadar ek kanıt sunarsanız o kadar iyi olur, o yüzden mavi diplomayı da yüklemenizi öneririm.

 • Anonim

  Yani şöyle ki üzerinde anne, baba kardeşlerin adı ve yakınlik derecesi yazan bir belge, bu belge dolayısıyla aksilik çıkarsa da hemen nüfus müdürlüğünden alıp yükleme yaparım artık.

 • Hakkı Azizoğlu

  Merhaba ben vizeye başvuralı 2 buçuk ay oldu. Sitede received yazıyor hala. Değerlendirme yapacak kişi atandığı zaman received ibaresi değişiyor mu? Ikinci sorum da şu ben adlı sicil kaydı ile doğum belgesini adliyeden değil de e-devletten çıkardim bu bir sorun teşkil eder mi sizce?

  Iyi çalışmalar.

  • admin

   Merhaba, bizde de son ana kadar received yazıyordu sanırım. Eğer ibare değiştiyse arada kaçırmış olabiliriz ama 🙂 Adli sicil kaydını biz de İngilizce olarak e-devlet’ten indirmiştik. Doğum belgesini ise ıslak imzalı, çok dilde ilçe nüfus müdürlüğünden almıştık. Bildiğim kadarıyla e-devlet’te yoktu, acaba aile nüfus kaydından mı bahsediyorsunuz?

 • Anonim

  Çok teşekkürler öncelikle,
  Diploma yerine geçen belge ve transkript ile başvuru vize başvurusu yapıp 2-3 hafta sonra diplomayı ekleme gibi bir durum olur mu?
  Pasaportumun geçerliliği 18 aydan az kaldı henüz vizeye başvurmadım , pasaport süresini uzatmam lazım sanırım ve başvuru yaptıktan sonra veya vize aldıktan sonra uzatma işlemini yapsam olur mu yani 18 aylık vizenin verilmesini engeller mi?
  Hayatınızda başarılar dilerim..

  • admin

   Merhaba,
   Vize ücretini ödedikten sonra belge yüklemeye devam edebiliyorsunuz. Ancak bir görevli bu sürede sizin başvurunuz için atanırsa ve diplomanızı yüklememiş olursanız sorun çıkabilir diye düşünüyorum.
   Hatırladığım kadarıyla pasaportun kalan süresinin vizenin süresinden uzun olması isteniyordu. Başvuruyu yaparken pasaport numaranızı, kalan süresini her türlü bilgiyi veriyorsunuz. Pasaportun süresinin Avustralya’da bitecek olması olumsuz etkileyecektir diye düşünüyorum, bence başvurmadan uzatırsanız risk almamış olursunuz.
   Kolay gelsin 🙂

 • Enes

  Merhaba,
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezunum ve bölümümün akreditasyonu var.
  https://immi.homeaffairs.gov.au Subclass 476 başlığı altında verilen listede bazı mühendislik disiplinleri verilmiş.
  Elektrik ve Elektronik Mühendisliği listede var ama benim bölümüm yok. Sizce bölümüm bu vize için geçerli mi değil mi?
  Teşekkür ederim 🙂

  • admin

   Merhaba,
   Açıklama kısmında akredite edilmiş bir mühendislik bölümü olması gerektiğini söylüyor ve “such as” ile örnek veriyor. Verilen listede Endüstri Muhendisligi de yok ancak Endüstri Mühendisleri bu vizeyi alabiliyor, biz aldık mesela 🙂 Eğer bir değişim olmadıysa vizeyi almanızın önünde bir engel yok; daha kesin bilgi için Avustralya Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz belki.

 • Berk

  Merhabalar,
  Başvuruyu tamamlayıp ödeme yaptıktan sonra gerekli belgeleri yüklememiz için belli bir süre veriliyor mu biliyor musunuz? 1 şubatta mezuniyetimin üzerinden 2 sene geçmiş olacak ve yarın itibariyle 25 Ocak tarihine kadar askerde olacağım. Haliyle gerekli belgeleri acilen yüklemem gerekiyorsa ödeme işlemini 25 Ocak tarihine bırakmayı düşünüyorum.
  Teşekkür ederim.

  • admin

   Merhaba, bildiğim kadarıyla 3 gün içinde gibi bir tarih aralığı verilmiyordu. Ancak ödemeyi yaparsanız ve siz belgeleri yüklemeden başvurunuza bir ‘case officer’ atanırsa reddedilme şansınız olabilir.

 • Zeynep

  Merhaba,

  de-facto relationship ile ilgili daha detaylı bir yazı oluşturabilir misiniz acaba?

  Önümüzdeki aylarda bizde erkek arkadaşım ile başvuru yapacağız.
  Henüz evlenmeyi düşünmüyoruz bu yüzden detaylı birşeyler okuyabilirsek çok memnun oluruz.

  Şimdiden teşekkür ederiz.

 • Oguz

  Selamlar, öncelikle yazılarınız için teşekkür etmek isterim, gerçekten çok bilgilendirici ve cesaret verici !
  Benim De-facto Relationship ile ilgili bir sorum olacaktı. Ben 2017 yılında inşaat mühendisliğinden mezun oldum ve subclass 476 vizesine basvurmayı dusunuyorum, vizeye 4 senelik kız arkadasımı da dahil etmek istiyorum (henüz evli değiliz), bu mümkün müdür ? Ve eğer kız arkadasımı da dahil edebilirsem onun çalışma izni olacak mıdır benimki gibi ? İnternette bir süre araştırdım fakat bu soruların cevabını bulamadım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden ! 🙂

  • admin

   Merhaba, teşekkür ederim!
   Sorunuzun cevabı evet, kız arkadaşınızı vizenize ‘partner’ olarak ekleyebilirsiniz ve vizeyi aldığınızda sizinle birebir aynı haklara sahip olacaktır.
   Avustralya’da de-facto partnership olarak geçen bir kavram var. Evli olmadığınız ama evlilik kadar ciddi/içten bir ilişki yaşadığınız durumu tarif ediyor. Yalnız elinizde ilişkiyi kanıtlayan resmi bir belge olmadığı için ilişkinizi kanıtlamak durumundasınız. Bunun için birlikte gittiğiniz tatil biletleti, ortak banka hesabı, ortak harcamalar, fotoğraflar, telefon görüşme kayıtları, uçak biletleri gibi minimum 12 ayı kapsayan belgeler sunmanız gerekiyor. Bu konuda çok fazla Türkçe kaynak yok; ‘De-facto relationship proof’ gibi terimlerle araştırısanız yabancı forumlarda sunabileceğiniz kanıtlarla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Biz de bu konuyla biraz uğraştık kalıcı oturum vizesi için, belki yakında ben de ayrıntılı bir yazı yazarım 🙂 Kolay gelsin!

 • Umut

  Merhaba, non-accompanying dependent(anne-baba-kardeşler)lar için yükledeğiniz belgeler nelerdi acaba? Sadece kimliklerini mi scan edip yüklediniz yoksa ek belgeler de var mıydı?

 • Onur

  Merhaba. Öncelikle yazdığınız tüm yazılar için teşekkürler.
  Yaklaşık 1.5 ay önce 476 vizesi için başvuru yaptım ve henüz haber gelmedi. Estimated Processing Time da 5 ay olarak gözüküyor.
  Vizenin çıkma süresi, başvuru yaptıktan sonra immiAccount’ta görülen Estimated Processing Time’la uyuşuyor mu?

  • admin

   Merhaba, biz başvurduğumuzda yaklaşık süre 77 gün gözüküyordu, bizim vizemiz 40-45 gün gibi bir sürede çıkmıştı. Eğer yaklaşık süre 5 aya çıktıysa muhtemelen ona yakın gelir vize başvuru sonucunuz.

 • Gizem

  Merhaba, yazılarınız gerçekten çok faydalı oldu. Sadece detayını göremediğim bir konu var. Sağlık raporu dediğimiz şey özel bir rapor mudur? Formatını kime sorabiliriz ya da mesela ehliyet alırken aile hekiminden alınan sağlık raporu gibi basit bir şey midir?

 • arda

  merhabalar benim sorum pr ile ilgili bende subclass 189 a başvurmayı düşünüyorum engineers australiadan recognition aldığımızda 15 puan kesin gelicekmi acaba ? bu arada 65 puan yapılmış gereken puan şartı giderek dahada zorlaşmaz umarım

  • admin

   Merhaba, Engineers Australia onayı almak, aldığınız eğitimin Avustralya’da resmi olarak tanınması demek. Eğer mesleğiniz 189 listesinde varsa ve Engineers Australia onayı alırsanız bu size eğitim kısmında 15 puan sağlıyor. Evet puan sınırı yükseltildi maalesef, biz de zorlaşmaz diye umuyoruz 🙂

 • Deniz

  Merhabalar,
  Birkaç sorum var sizlere bölümün müdek akreditasyonu yok abet akreditasyonu olması başvuru için yeterli diye biliyorum. Doğru mu bu? Form80ni doldururken uçak bileti istiyor siz o kısımlar nasıl doldurdunuz almadınız mi rezervasyon mu yaptırdınız?

  • admin

   Merhaba, evet bölümünüzün ABET akreditasyonu varsa başvru yapabilirsiniz. Form 80 de o kısımları doldurmadık, nerede kalacağımızın ve ne zaman geleceğimizin belli olmadığını söyledik.

 • Burak

  Merhabalar, ben yeni mezun mühendisim. Bölümüm MÜDEK akreditasyonuna sahiptir. Bu belge, Engineering in Australia için mi gereklidir?PTE sınavından kaç almak gerekiyor? Hangi siteye baksam farklı bir şey çıkıyor. Ayrıca sizin kendi alanınızda iş bulmanız kaç ayınızı aldı? (Tabii bu kişiden kişiye değişmektedir)

  • admin

   Merhaba,
   Akreditasyon konusu Engineers Australia’dan mesleki denklik almak ile alakalı evet. Mesleki denklik başvurusu yapmak için PTE sınırı 50 puan. Bu tarz bilgileri Engineers Australia’nın kendi sayfasından almanız daha sağlıklı olur, MSA Booklet adını verdikleri kitapçıkta konuyla ilgili bütün bilgiler var. Ben geldikten 1,5 ay kadar sonra kendi alanımda işe başladım ancak söylediğiniz gibi bu çok kişisel, iş bulmak çok daha uzun ya da daha kısa sürebilir.

 • özgür

  Hocam merhabalar, aklıma başından beri takılan bi kaç soru var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Öncelikle tüm sorunum “tanınmış kurumlardan mezuniyet” durumuyla ilgili. Bildiğim kadarıyla Türkiye için MÜDEK veya Abet akreditasyonları isteniyor. Okulumda, mühendislik fakültesi MÜDEK akreditasyonuna sahip. Ancak ben teknoloji fakültesinden mezun olduğum için bu akreditasyona sahip değilim. Okulda görüştüğüm yetkili birimler de bu konuda yardımcı olamadı.

  Merak ettiğim husus ise şu, her iki fakülte öğrencileri olarak aynı hocalardan ders almamıza rağmen benim bölümüm akredite olmadığı için karşıma çıkan bu engeli nasıl geçebilirim? CDR hazırlasam, Engineers Austraila’dan denklik alsam acaba bu akreditasyonlar yerine saydırma şansım olur mu? Mümkün olduğunca fikirlerinizle katkıda bulunursanız sevinirim.

  İyi akşamlar, teşekkür ederim.

  • admin

   Merhaba, bildiğim kadarıyla 476 vizesi için sadece ABET ve MÜDEK denkliğine sahip bölümler onaylanıyor. Mühendislik denkliğini CDR yazarak alabilirsiniz ancak bu vize için istenen mühendislik denkliği olmadığı için yardımı olmaz sanıyorum. Belki direkt olarak kalıcı oturuma (visa 189) başvurabilirsiniz, o vize türünde mühendislik denkliği isteniyor. Tabii yine de ben uzman olmadığım için bir danışmanlık şirketine sorup daha kesin bilgi edinebilirsiniz 🙂

 • Mehmet

  Ben 476 ya Avustralya icinden basvuracagim. Bir videoda bridge visa verilmedigini soyluyordu. Eger Avustalyadan basvuru yaparsam bridge visa visa veriliyo mu yoksa ulkeden cikmam mi gerekiyo..

  • admin

   Merhaba,vizenin resmi sayfasında Avustralya içinden ya da dışından başvurabileceğiniz ancak vize sonuçlandığında ülke dışında olmanız gerektiği söylenmiş, oradan kontrol edebilirsiniz.

 • Hakan

  Merhabalar

  De-facto relationship hakkında, danışmanlık şirketleri Türkiyeden Avustralyaya giderken, kız arkadaşımıza vize almamız konusunda sıkıntı çıkarabileceklerini söylediler.
  Sizin çevrenizde veya tanıdığınız bu durumu uygulayanlar var mıdır?

  • admin

   Merhaba, evet ancak ilişkinizi bir şekilde kanıtlamanız gerekiyor. Bu genelde ortak bir banka hesabı, ortak bir adres, ortak faturalar yanında aileler ile resimler, biletler vb. gösterilerek yapılıyor. Forumları bir incelemenizi tavsiye ederim.

 • ilke

  Merhaba,
  Tecil belgesini olduğu gibi mi yüklüyoruz, yoksa ingilizce tercümesini yaptırmak gerekiyor mu ?

  • admin

   Merhaba, evet, aslı Türkçe olan her belgenin çevirisini yaptırmak gerekiyor. Sadece kimlikleri çevirtmemiştik biz.

 • Can

  Merhaba,
  Denklik işini hallettinizmi? Bende aynı vizeyle ugraşıyorum. Engineers in australia uzerinden orada calısabilmek adına mesleki denklik aldım. Tamamen vizeye ekstra. 400 dolar gibi bir ücreti var hatta. Eğer almadıysanız diye yazıyorum. Çünkü gelmesi 2-3 ayı bulabiliyor. (ve ielts den her bölümden 6 istiyorlar. Ave olması yetmiyor)
  Ayrıca ben tecil belgesi yüklemedim. Bir kaç hafta içinde belli olur, sizi bilgilendiririm.

  • admin

   Merhaba,
   Şuanda CDR hazırlığıyla uğraşıyoruz bir taraftan. Onunla ilgili bir yazı yazacağım yakın zamanda 🙂 Evet 2-3 ayı bulabileceğini duyduk sürecin, o yüzden fast track kullanacağız sanırım başvururken. Ama bildiğim kadarıyla çalışmak için denklik zorunlu değil, PR için başvurmayı düşünüyoruz biz daha çok.
   Tecil belgesi ile ilgili bilgilendirirseniz çok güzel olur, ilk ağızdan bilgi almış oluruz.

   • Can

    Merhaba tekrardan,

    Ben sanşlıydım CDR siz alabildim.(MÜDEK) Bence fast track kullanmayın. Fiyat farkı çok. 20-44 hafta arası gelir diyordu sitesinde 29 kasımda basvurdum 3 ocakta elime ulastı. Avustralyada olan arkadaşımında 30-40 gün civarı bir zamanda çıktı. Tabi karar sizin. Eğer Türkiye’den basvurursanız sizden vergide almıyorlar. Birde hangi şehire taşınıyorsunuz? Sürecten haberdarmısınız bilmiyorum ama ev bulmakta biraz sorun olabiliyor. Size evini verecek ev sahipleri eski evsahiplerinizden referans isteyebiliyor vs.

    • admin

     MÜDEK sahibi olanlar şanslı, bizim okulumuzun ABET denkliği olduğu için CDR hazırlamamız gerekiyor maalesef. Şehir olarak da Sydney düşünüyoruz şuan için. Halihazırda Avustralya’da yaşayan arkadaşlarımız var, o yüzden biz sürece biraz daha aşinayız, ama gittikten sonra göreceğiz pek çok şeyi de, bakalım 🙂

  • Esra

   Homeaffairs sitesinde IELTS’de her part icin min. 5 almış olmak ve avarage 6 olmasi yetiyor diyor. 2 farkli acentayla konusup Türk sitelerinde yazan ‘her partin min 6 olması gerektiği’ durumunu sorduğumda “dikkat etmemişiz herkes birbirinden kopyalıyor evet her part icin min 5, ortalama 6 yeterli” dediler. Sizin bildiğiniz başka bir durum mu var acaba? Çünkü bir tane 5.5 var sonuçlarımda ve ona göre tekrar girmem gerekebilir. Teşekkürler şimdiden.

   • admin

    Merhaba, vizenin kendi sitesinde yazan doğru; eğer genel ortalama 6 ve her bölüm minimum 5 ise yeterli oluyor. Can Bey’in bahsettiği konu mühendislik denkliği almak için Engineers Australia’ya yapılan başvuru. Gönül rahatlığıyla vizeye başvurabilirsiniz 🙂

 • Taha

  Merhaba,
  1. Vizenin 18 ay sürecek olması dolayısıyla askerlik tecil süresinin 18 aydan fazla mı olması gerekiyor?
  2. Sizler vizeye başvurduğunuzda askerlik tecil sürelerinizin sona ermesine kaç ay kalmıştı?
  Teşekkürler.

  • admin

   Merhaba, biz başvurduğumuzda erkek arkadaşımın tecilinin dolmasına 6 ay gibi bir zaman kalmıştı yanlış hatırlamıyorsam. 18 aydan uzun olmasına gerek olduğunu zannetmiyorum o yüzden 🙂

   • Taha

    Teşekkürler yanıtınız için.
    1. Bu konuda herhangi bir problem çıkardılar mı?
    2. Veya başvuru sonrası herhangi bir geri dönüş yaptılar mı?
    3. Askerlik durum belgesini kesin olarak yüklemeli miyiz?
    4. Tecil süresinin bitmesine 1 ay kala dahi başvuru yapılsa vizede problem çıkmamaktadır diyebilir miyiz?
    Erkek arkadaşınız ile görüşüp kesin bir bilgi alabilir miyiz? 🙂
    Teşekkür ederim.

    • admin

     Merhaba tekrar,
     Normalde askerlik durum belgesi yüklemeden başvuru yapabilirsiniz. Biz birkaç kişiden iletişime geçerek istediklerini duyduğumuz için yüklemiştik. Sonrasında vize maili hariç bir geri dönüş olmadı.
     4. Madde için kesin bir cevabımız yok malesef, ama tecil belgesi hiç yüklemeden ve istenmeden vizesi çıkanlar da oluyor. Tam olarak neye göre isteyip istemediklerini bilemiyorum o yüzden 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: