Australia

Yeni Mezun Mühendis Vizesi (476 Vizesi / Skilled—Recognised Graduate visa), Avustralya’nın son iki yıl içerisinde mezun olmuş mühendislere verdiği 18 aylık bir vize türü. Hem bu vizeyi almak diğer vize türlerine göre daha kolay hem de başvuru yapmak uzun bir hazırlık süreci gerektirmiyor. Tüm işlemleri online olarak resmi site üzerinden hallediyorsunuz ve vize elinize e-mail yoluyla ulaşıyor. Vizenin 360 AUD (405 AUD, 2020) gibi bir ücreti var.

Biz başvurmaya karar verdikten sonra danışmanlık hizmeti alıp almamak konusunda çok arada kalmıştık. Ancak sonra internetten edindiğimiz bilgilerle bu işi başarabileceğimizi düşündük ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan vizemizi aldık.

476 Vizesi neleri kapsıyor?

Vizeyi aldıktan sonra 18 ay boyunca herhangi bir kısıtlama olmadan Avustralya’da çalışabiliyor, öğrenim görebiliyor ya da gezebiliyorsunuz. Bu sürede ülkeye istediğiniz kadar giriş çıkış yapma hakkınız da var. İlk girişinizi vizeyi aldıktan sonra 1 yıl içerisinde yapmanız gerekiyor. 18 aylık süre ise ülkeye ilk giriş yaptığınız tarihte başlıyor.

Vizenin bir diğer güzel tarafı ise ailenizi de (partner, eş, çocuklar) vizeye dahil edebiliyor olmanız.

Vizeye kimler başvurabilir?

Bu vizeye başvurmak isterseniz sağlamanız gereken 3 temel şart var. Bunlar:

  • 31 Yaşın altında olmak
  • Son iki yıl içerisinde tanınan* bir okuldan mühendislik diploması almış olmak
  • İngilizce seviyenizin yeterli olması

İlk madde oldukça açık, başvuru esnasında 31 yaşından küçük olmanız gerekiyor.

İkinci maddede geçen tanınmış okullar MÜDEK ya da ABET denkliği bulunan okulları ifade ediyor. Burada önemli olan nokta siz mezun olduğunuzda denklik olması, yani sizin aldığınız eğitimin akredite edilmiş olması. Ayrıca sadece lisans değil, master ve doktora programlarını da son iki yıl içerisinde tamamladıysanız başvuru yapabilirsiniz.

MÜDEK ve ABET denkliği olan okulları aşağıdaki linkleri kullanarak öğrenebilirsiniz.


Üçüncü maddede ise İngilizce seviyenizin yeterli olması gerektiği yazılı. Bu kısmı kanıtlamak için IELTS, TOEFL, PTE, OET, CAE sınavlarından herhangi birine girebilirsiniz. Biz 476 başvurusu yaparken IELTS -General Test‘e girmeyi tercih ettik. Her bölümden en az 5 puan ve toplamda en az 6 puan almak gerekiyor. Sınav sonucu 13 günde açıklanıyor ve sonuç belgesi 1-2 gün içinde elinize ulaşıyor. Eğer son 3 yıl içerisinde girip bu puanları aldıysanız tekrar girmenize gerek yok.
 
PTE-A ve IELTS ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Vize başvurusu ne kadar sürede değerlendirilir?

476 vize başvurularının ortalama ne kadar sürede sonuçlandığını resmi sitede bulabilirsiniz. Bu bilgi her ay güncelleniyor. Biz başvurduğumuzda ortalama 77 gün olarak gözükmesine rağmen vize 50 günde elimize ulaşmıştı. Arkadaşlarımdan da gördüğüm kadarıyla Türkiye’den başvurular yaklaşık 1 – 1,5 ay gibi bir sürede değerlendiriliyor.

Güncelleme, Şubat 2020:

Biz vizeyi aldıktan sonra geçen iki yılda Yeni Mezun Mühendis Vizesi için hem başvurular hem de değerlendirme süreleri arttı. Artık vizenin sayfasında ortalama değerlendirme süresi 15-17 ay olarak gözüküyor. Türkiye’den başvurulara verilen cevap süresi de artık bu ortalamaya yakın.